Fontanna będzie ozdobą skweru na Szwederowie

Trwają prace związane z wykonaniem przyłączy wodociągowych i elektroenergetycznych na skwerze Nowakowskiego. Dzięki temu mieszkańcy Szwederowa jeszcze w te wakacje będą cieszyć się fontanną „Chłopcy z rybą”.

Po renowacji rzeźby na skwerze Nowakowskiego na Szwederowie ruszyły prace związane z wykonaniem niezbędnych przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych i elektroenergetycznych. Dwa pierwsze są już gotowe. Teraz wykonawca instaluje przyłącza elektroenergetyczne – zaraz po tym zaczną się prace związane z montażem armatury w komorze technologicznej i wyposażeniem niecki  fontanny we wpusty, dysze i oświetlenie.

Całość prac ma się zakończyć jeszcze w te wakacje.
Skwer Tadeusza Nowakowskiego położony jest w klinie pomiędzy ulicami ks. Ignacego Skorupki a Orlą. Jego rewitalizacja została uznana przez mieszkańców za jedno z ważniejszych zadań. Stąd zostało ono wskazane do realizacji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.  W 2014 roku sporządzono projekt, a następnie rozpoczęły się  pierwsze prace. Polegały one na renowacji rzeźby autorstwa Teodora Gajewskiego przedstawiająca dzieci bawiące się z rybą. Zrekonstruowano  wszystkie brakujące elementy. Na nowo, ze względu na zły stan techniczny wybudowano mur oporowy wokół fontanny.

Inwestycja polegająca na uruchomieniu fontanny jest realizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt tej inwestycji to 160 tys. zł.

Warto wiedzieć:
Skwer sąsiaduje z wybudowaną w 1928 r. łaźnią miejską, wówczas go zagospodarowano. Historycznie zakomponowany był na trzech tarasach. Przy łaźni znajdował się betonowy, okrągły basen. Z boków wprowadzono na trawnikach dwa trejaże z różami. Niższy taras stanowił ogród jordanowski z piaskownicą i rzeźbą Teodora Gajewskiego, a najniższy taras stanowił trawnik i był obwiedziony niskim żywopłotem.
Fontanna będzie ozdobą skweru na Szwederowie Fontanna będzie ozdobą skweru na Szwederowie Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 09:35 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.