Blisko 100 tysięcy głosów na BBO. Mieszkańcy zdecydowali

Wodny plac zabaw w parku Centralnym, nowe skwery, miejsca rekreacji, utwardzone ulice i szereg projektów społecznych – to kolejne inwestycje wybrane do realizacji przez mieszkańców w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Łącznie, na wszystkie projekty, oddanych zostało prawie 100 tysięcy głosów przez 27,5 tysiąca bydgoszczan. To o 30% więcej niż przed rokiem. Dziękujemy za każdy głos. 
- To najlepszy wynik pod względem frekwencji w ostatnich latach, za który chciałbym podziękować głosującym i autorom wszystkich projektów – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
– To jasny sygnał, że Bydgoski Budżet Obywatelski cieszy się ogromnym zaufaniem mieszkańców. Jednocześnie to duże zobowiązanie, pokazujące jak istotne jest dla bydgoszczan współdecydowanie o mieście, o inwestycjach, działaniach społecznych. Wszystkie zwycięskie projekty wkrótce wprowadzimy do budżetu i zaczniemy ich realizację. 

W tym roku na realizację zwycięskich projektów zabezpieczyliśmy blisko 16 mln zł, podobnie jak w poprzedniej edycji. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy – łącznie głosowało 27,5 tysiąca osób, które oddały na nie prawie 100 tysięcy głosów, w tym:

26,6 tys. na projekty osiedlowe;

23,6 tys. na ponadosiedlowe;

24,3 tys. na mikroprojekty osiedlowe; 

23,9 tys. na projekty społeczne. 


16 mln zł zabezpieczonych na BBO pozwoli zrealizować co najmniej 93 zadania, które zyskały najwięcej głosów. Są wśród nich m.in. budowa placów zabaw, dróg rowerowych i miejsc rekreacji, organizacja koncertów, wycieczek. W tym roku największą nowością była możliwość zgłaszania
i głosowania na projekty, które realizowane będą również na ogólnodostępnych terenach nienależących do miasta (po spełnieniu określonych warunków). 


Projekty społeczne

Do realizacji trafi też 20 projektów społecznych. Dzięki nim zorganizowanych zostanie wiele ciekawych wydarzeń: koncertów, kina plenerowego, potańcówek, wycieczek, zajęć sportowych, warsztatów czy pokazów. Wsparte zostaną też przedsięwzięcia związane z działalnością hospicjum perinatalnego.   


Plac zabaw na upały

Największym projektem, na który zabezpieczamy ponad 1,54 mln zł, będzie zwycięskie ponadosiedlowe zadanie polegające na budowie wodnego placu zabaw w Parku Centralnym. Będzie on wyposażony w kilkanaście wodotrysków, które mają zagwarantować najmłodszym mieszkańcom mnóstwo radosnej zabawy przede wszystkim w upalne dni. Autor projektu dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedla. W glosowaniu zdobył on ponad 6 tysięcy głosów. 


Osiedlowe projekty. Duże i małe

Na projekty osiedlowe oddano ponad 26 tysięcy głosów. Najchętniej głosowali mieszkańcy osiedli: Czyżkówko, Nowy Fordon, Wyżyny. Najwięcej głosów zdobyły zadania związane z tworzeniem nowych miejsc do rekreacji oraz nowej zieleni  (np. parków, skwerów, placów zabaw) oraz wyposażeniem ulic w dodatkową infrastrukturę (np. nowe chodnik, oświetlenie, nawierzchnie). Przykładowe projekty:

Aranżacja Skweru Małej Łąki na Wyżynach (kolejny etap)

Nowy plac zabaw przy SP nr 35 na Miedzyniu

Plac do gier i zaba przy ul. Żmudzkiej na Bartodziejach

Trasa rowerowo-biegowa w Parku Akademickim w Nowym Fordonie (Wielka Pętla Fordonu)

Utwardzenie ulic w Starym Fordonie 

Doświetlenmie przejść dla pieszych na ul. Inowrocławskiej na Górzyskowie

Remont ul. Staszica w Śródmieściu


Na każdym osiedlu mieszkańcy wytypowali też mikroprojekty. Niewielkie zadania mieszczące się w kwocie 10 tysięcy złotych np. ustawienie ławek, tablic informacyjnych, zakup książek do biblioteki, czy organizację pokazu kina plenerowego. 


Warto wiedzieć

Głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odbywało się w dniach 2-30 listopada 2023 roku w formie elektronicznej. Mieszkańcy mogli oddać głos w formie elektronicznej, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO. Głos można było oddać także podczas dyżurów w centrach handlowych oraz w trakcie jarmarku bożonarodzeniowego. Punkty do głosowania zlokalizowane były również w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu i w Młynach Rothera. Można było również zagłosować za pośrednictwem dedykowanej infolinii.


Pomocne materiały

•    Prezentacja do pobrania z wynikami - TUTAJ

•    Szczegółowe wyniki głosowania i opisy projektów - TUTAJ


Blisko 100 tysięcy głosów na BBO. Mieszkańcy zdecydowali Blisko 100 tysięcy głosów na BBO. Mieszkańcy zdecydowali Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 12:01 Rating: 5

5 komentarzy:

 1. Jest jakaś forma odwoławcza? Przecież to są jakieś jaja, że kastracja kotów kolejny rok otrzymuje ponad 1000 głosów i prawie 40 000 zł. Kreatywne liczenie? W kolejnych latach jest stała liczba dla „zwycięzcy”, czyli około 1500 głosów. Pomimo corocznie powiększającej się liczby głosujących. Nawet jeśli cześć nowych głosujących nie głosuje na projekty społeczne, to jednak powinno to nieco wzrastać. Coś mi tu śmierdzi w każdym razie kreatywnym liczeniem. Czeka się prawie 3 tygodnie na wyniki internetowej ankiety powiększonej o kilka zaledwie punktów w mieście. Wyniki powinny być w ciągu najpóźniej kilku dni. No chyba, że musiał się zebrac jakiś „sanchedryn” i zdecydować, czy demokracja dała odpowiednie wyniki…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Projekt KastrAkcja był poprzedzony szeroką akcją popularyzacyjną, m.in, w szkołach oraz w Internecie. Na kastrację głosowały osoby o wysokim poziomie empatii, która Tobie wydaje się uczuciem obcym, a może wręcz zbędnym.

   Usuń
  2. Nie mnie rzecz jasna oceniać, czy jestem empatyczny. Empatia może jest mi uczuciem obcym, może nie, ale na pewno jest mi terminem znanym😊
   Za Wikipedią:
   Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) – zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).
   Warto poznawać nowe słowa - nauka to przyszłość 😉
   Kastracja kota nie jest przejawem empatii. Nawet zakładając, że kot to osoba (będę życzliwy i to założę - w końcu idą święta), ciężko mi sobie wyobrazić kota życzącego sobie kastracji. Czy Pan/Pani miewa takie marzenia?
   Shalom Kitty!

   Usuń
 2. Starczy już tych zabytkowych autobusów. ZDMIKP się kompromituje dopuszczając te rupiecie na zwykłych liniach. Finansowanie pewnej grupki z budżetu miejskiego... przynajmniej nie będą się odzywać na tematy związane z komunikacją. Wszyscy zadowoleni, tylko nie mieszkańcy

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama jesteś rupieć skoro tak piszesz 🙃

  OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.