Wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2019 roku

Ponad 75, 5 tys. głosów oddali mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ich realizację przeznaczymy aż 16 mln zł. Nowością są małe projekty społeczne – 11 z nich doczeka się realizacji w 2020 roku. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także projekty ponadosiedlowe.


Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w mieście w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto zagwarantowało na ten cel rekordowe 16 mln zł. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy –łącznie oddaliśmy na nie ponad 75,5 tysięcy głosów, w tym ponad 36 tys. na projekty osiedlowe, 17,7 tys. na ponadosiedlowe i 18, 9 tys. na małe projekty społeczne.

Na zainteresowanie Bydgoskim Budżetem Obywatelskim wpłynęły między innymi aktywne promowanie projektów przez osoby zgłaszające oraz duża liczba warsztatów i spotkań z mieszkańcami. Do głosowania zachęcała też zwiększona pula środków na osiedlowe projekty.

- Nie znam drugiego projektu społecznego, który angażowałby tak duży odsetek mieszkańców - w głosowaniu na projekty BBO wzięło udział ponad 24 tys. mieszkańców, co przełożyło się na ponad 75 tys. głosów – mówił podczas konferencji prasowej Michał Sztybel, zastępca Prezydenta.-  Chciałbym też podkreślić, że mimo trudniejszej sytuacji samorządów, wyniku zmian wprowadzonych przez rząd  i dyskusji wokół ograniczenia budżetów samorządom, w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim tych pieniędzy nie będzie mniej. Ważne jest dla nas, aby tam, gdzie chodzi o współpracę z mieszkańcami, a budżet obywatelski jest bardzo zaangażowaną formą tej współpracy, ograniczeń finansowych nie było.

Małe projekty społeczne i ponadosiedlowe

Nowością w tym roku są małe projekty społeczne – aż 10 z nich doczeka się realizacji w 2020 roku. Będzie to m. in. Kanał Kultura – koncerty nad Kanałem Bydgoskiem, zlot zabytkowych autobusów, plac zabaw przy Górze Szybowników, a także Bydgoski Festiwal Zero Waste i rolkowisko na Bartodziejach.  Mieszkańcy zagłosowali także na wypożyczalnię leżaków na Wyspie Młyńskiej.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się projekty ponadosiedlowe. Wnioskodawca, dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedli. Najwięcej głosów w tej kategorii uzyskała rewitalizacja Kanału Bydgoskiego, w tym budowa ścieżki pieszo – rowerowej oraz stworzenie miejsc wypoczynku ( projekt uzyskał blisko 4,6 tysiąca głosów).
Drugim wygranym projektem jest zadanie o nazwie Wielka Pętla Fordonu – powstanie tam pierwszy fragment trasy rekreacyjnej u podnóże Fordońskich Górek (projekt uzyskał blisko 3,3 tysiąca głosów).
Duży wybór na osiedlach

W ramach BBO zgłoszonych zostało ponad 400 projektów osiedlowych. Pod  głosowanie trafiły 264 zadania, a do realizacji przewidzianych jest co najmniej 60 projektów. Do realizacji trafi kilkanaście zadań związanych m. in. z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, w tym np. wykonanie nowej bieżni i elementów małej architektury na terenie szkoły SP14 na Bartodziejach,

Bydgoszczanie głosowali także na zadania związane z aranżacją zieleni w mieście. To właśnie m. in. w okolicy placu zabaw przy Bronikowskiego posadzone zostaną nowe drzewa, a pas zieleni pomiędzy jezdniami przy ul. 11 Listopada zamieni się w zieloną aleje.

Ciekawe projekty pojawią się jak zawsze w Śródmieściu –w okolicach Starówki utworzona zostanie także wypożyczalnia rowerów cargo.

Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bdgbo.pl

Na czym polega Bydgoski Budżet Obywatelski?
Zasada działania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego polega na wydzieleniu z budżetu miasta kwoty 16 mln zł na realizację zadań zgłaszanych przez mieszkańców Bydgoszczy. Kwota 12.290.209 mln złotych jest dzielona proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na obszarze każdego z 29 osiedli kwoty (łącznie z oszczędnościami z poprzednich lat), kwoty 3.401.000 złotych przeznaczonej na projekty ponadosiedlowe oraz kwoty 463.800 zł przeznaczonej na małe projekty społeczne. Decyzje, które zadania realizować podjęli w głosowaniu mieszkańcy.
Do realizacji mogą zostać skierowane projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty przeznaczonej na realizację projektów w ramach budżetu przeznaczonego na dane osiedle. O kolejności decyduje lista rankingowa na podstawie wyników głosowania mieszkańców.

pełne opisy wybranych projektów


Wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2019 roku Wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2019 roku Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:28 Rating: 5

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.