Bezpieczne przejścia dla pieszych na Jachcicach

Ruszamy z kolejnym etapem doświetlenia bydgoskich przejść dla pieszych. W pierwszej kolejności nowoczesne latarnie poprawiające widoczność zamontujemy przy ul. Saperów. To zadanie zrealizujemy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.
Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lata zrealizowaliśmy prawie 40 zadań.
 

W tym roku realizowany będzie III etap prac. Oprócz zadań wytypowanych przez ZDMIKP swoje propozycje zgłaszają również mieszkańcy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ten sposób do realizacji trafiło doświetlenie dwóch zebr na ulicy Saperów, przy skrzyżowaniu z ulicą Zakątek oraz przy skrzyżowaniu z ul. Czołgistów. Na to zadanie głosowało blisko 50 bydgoszczan. Wstępnie na realizację przedsięwzięcia zarezerwowaliśmy 100 tysięcy złotych. Po podpisaniu umowy prace projektowo-budowlane zajmą około 3 miesięcy. W tym roku na Jachicach planujemy też ustawienie dodatkowej wiaty na przystanku Saperów-Ludwikowo.
Warto dodać, że w poprzednich latach udało się gruntownie zmodernizować ulicę Saperów na odcinku od Ludwikowo do Komandosów. Wymieniona został podbudowa, ułożono nowe nawierzchnie, przebudowano zatoki autobusowe oraz chodniki. Wszystkie przejścia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Te prace pochłonęły 3,6 mln zł. ZDMiKP przygotowuje się także do dużego przetarg na doświetlenie kilkunastu kolejnych przejść.

Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć:

Ponad 75,5 tys. głosów oddali mieszkańcy w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w mieście w 2020 roku w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto zagwarantowało na ten cel rekordowe 16 mln zł.
Z końcem stycznia zakończyliśmy konsultacje społeczne w sprawie rozwoju programu Bydgoski Budżet Obywatelski. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wypełnili ankiety i podzielili się swoją opinią dotyczącą programu. Wszystkie zgłoszone podczas konsultacji opinie i uwagi zostaną omówione z Radą do spraw Partycypacji Społecznej, w składzie której znajdują się m.in. przedstawiciele strony społecznej, Rad Osiedli czy Młodzieżowej Rady Miasta.
Bezpieczne przejścia dla pieszych na Jachcicach Bezpieczne przejścia dla pieszych na Jachcicach Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 10:27 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.