Kolejne estetyczne zmiany na ul. Kanałeowej i Nowogrodzkiej

Jeszcze w tym roku ruszyć mają prace przy nowych chodnikach po południowej stronie ul. Nowogrodzkiej oraz na końcowym odcinku ul. Kanałowej, biegnącym do bulwaru Sebastiana Malinowskiego. To zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski


Ułożone zostaną nowe płyty chodnikowe w historyczny wzór karo. To rozwiązanie wypracowane m.in. z Radą ds. Estetyki Miasta. Przed wejściem do kościoła św. Wojciecha dołożona zostanie jeszcze kamienna opaska. . Na jego realizację zabezpieczyliśmy 180 tysięcy złotych. Trwa powtórzony przetarg na wybór wykonawcy.


Warto podkreślić, że trwa remont wiekowej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 4. To już kolejny budynek, którego estetyczna elewacja będzie zdobić północna pierzeję odnawianej ulicy. Na ten rok zaplanowana została również wymiana chodników po stronie południowej.


Budynek wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku na planie zbliżonym do litery „L”. Skrajne części są nieznacznie wysunięte – mają formę ryzalitów. Kamienica liczy 3 kondygnacje, pełni funkcję mieszkalną. Podobnie jak wiele sąsiednich budynków w tej części Okola górne partie są wyłożone licowaną cegłą. W boniowanym parterze umieszczono bramę wjazdową. Elewację zdobią eleganckie naczółki, szczególnie na wysokości piętra, gzymsy i konsole pod linia dachu. Wzdłuż budynku zachował się tak zwany „przedogródek” pielęgnowany przez mieszkańców.To kolejny budynek przy tej ulicy, który odzyskuje estetyczną elewację. Wcześniej prace przeprowadzono w sąsiedniej kamienicy z nr 2 oraz w budynku z nr 8. W ubiegłym roku imponującą metamorfozę przeszła kamienica z nr 10. Dzięki tym pracom wkrótce cała północna pierzeja ulicy Nowogrodzkiej stanie się jedną z wizytówek Okola.Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To między innymi dotacje konserwatorskie, duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac  oraz interwencje miejskiego plastyka. Na Okolu trwa również rewitalizacja kilu innych miejskich kamienic. Wcześniej oddaliśmy do użytku Centrum Społeczno-Edukacyjne w zrewitalizowanym budynku przy ul. Staroszkolnej 10.


 Trwa weryfikacja obywatelska

15 lipca zakończyło się zgłaszanie pomysłów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 października trwa weryfikacja obywatelska projektów na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO. Weryfikacja obywatelska projektów zgłoszonych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego polega na przekazywaniu opinii mieszkańców Bydgoszczy o zgłoszonych projektach. W dniach 1-30 grudnia odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2022 roku. Przypomnijmy, że na zadania BBO miasto zagwarantowało w tym roku kwotę blisko 16 mln zł.
Kolejne estetyczne zmiany na ul. Kanałeowej i Nowogrodzkiej Kolejne estetyczne zmiany na ul. Kanałeowej i Nowogrodzkiej Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:16 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.