Kolorowy i pachnący ogród na Wzgórzu Wolności

Zakończyliśmy tworzenie wyjątkowego zieleńca na Wzgórzu Wolności przy ul. Karpackiej. Sensoryczny ogród pełen kolorowych i pachnących roślin, a także warzyw i owoców już budzi duże zainteresowanie mieszkańców i uczniów pobliskiej szkoły. Wkrótce udostępnimy go bydgoszczanom. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Inwestycja polegała na  budowie ogrodu społecznego ze ścieżką sensoryczną. Obiekt będzie sprzyjał integracji międzypokoleniowej, zachęcać do aktywności osoby starsze, przybliżać funkcjonowanie środowiska uczniom pobliskiej szkoły oraz innym młodym mieszkańcom Bydgoszczy. Całość ogrodu podzielono na trzy strefy:

    owocowo-warzywną,
    sensoryczną,
    łąkę kwietną.


Powstały nowe ścieżki o zróżnicowanych nawierzchniach, panelowe ogrodzenie, instalacja podlewająca, oświetlenie i monitoring. By rośliny dobrze się przyjęły wymieniono podłoże w miejscu nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów.  Ulokowano elementy małej architektury m.in. ławki, skrzynki ogrodowe. Centralnym punkt ogrodu zdobi wzór róży wiatru z płukanej kostki o różnych odcieniach. Wyjątkowe charakteru ogród nabrał jednak przede wszystkim za sprawą dobrze przemyślanych nasadzeń. Składają się na niego przede wszystkim różne odmiany kwiatów (m.in. bratków, aksamitek, konwalii, uczepów, floksów, astrów, lilii, mieczyków oraz innych roślin. Nie zabrakło też sadzonek truskawek i warzyw. Docelowo pozwoli on odpoczywać mieszkańcom w cieniu ozdobnych oraz owocowych drzew, które również zostały zasadzone w obrębie zieleńca.


Ogród powstał  pomiędzy budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56 i garażami zlokalizowanymi wzdłuż ul. Beskidzkiej. Jest oddalony od ulicy, co sprzyja odpoczynkowi i bezpiecznej zabawie. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią i zostały już zakończone. Po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie z początkiem przyszłego tygodnia udostępnimy go mieszkańcom.

Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy. W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego głosowało na nią aż pół tysiąca bydgoszczan. Prace budowlane pochłonęły ponad 180 tysięcy złotych. W oparciu o BBO przy szkole na ul. Karpackiej planowana jest jeszcze budowa świetlicy osiedlowej na świeżym powietrzu pomiędzy boiskiem i bieżnią.

Warto wiedzieć

Do 5 lipca trwa zgłaszanie pomysłów na zadania z nowej puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zabezpieczamy na ten cel kolejne blisko  16 mln zł. Swoje pomysły najprościej zgłosić na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Do wyboru są cztery rodzaje projektów, wszystkie znane z poprzedniej edycji: duże zadania ponadosiedlowe, projekty na wybranych osiedlach oraz małe projekty społeczne. Nowością są mikroprojekty osiedlowe.

 

Kolorowy i pachnący ogród na Wzgórzu Wolności Kolorowy i pachnący ogród na Wzgórzu Wolności Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 08:41 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.