Duże zmiany na szwederowskim skrzyżowaniu

Ruszyła budowa retencyjnego zbiornika u zbiegu ulic Podgórnej, Orlej, Leszczyńskiego, Nowodworskiej i Ugory. W kolejnym etapie w obrębie ważnego skrzyżowania powstanie bezpieczne przejście dla pieszych i dosadzona zostanie zieleń. Zadanie to do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.Budowa zbiornika retencyjnego na Szwederowie rozpoczęła się z końcem czerwca. To jeden z elementów dużego programu inwestycyjnego MWiK, który ma na celu ograniczyć zalewanie ulic podczas intensywnych opadów i jednocześnie magazynować nadmiar wody, która wykorzystywana będzie w okresie suszy. Obecnie prowadzone są prace ziemne oraz przebudowa części istniejącej kanalizacji deszczowej w obrębie skrzyżowania. Obecnie ul. Podgórna jest bez przejazdu przy skrzyżowaniu. Na pozostałym odcinku wprowadzono ruch dwukierunkowy. W drugim etapie prace będą prowadzone na ul. Orlej i ul. Nowodworskiej, przy skrzyżowaniu w związku z czym konieczne będzie zamknięcie części skrzyżowania.

Po realizacji inwestycji MWIK zlecone zostaną prace związane z wprowadzeniem oczekiwanych zmian przez mieszkańców. Wlot ul. Podgórnej zostanie zawężony. Powstanie bezpieczne, wyniesione  przejście dla pieszych. Część szerokiej jezdni zmieni funkcję i wprowadzony zostanie pas zieleni z nasadzeniami i ławkami. Nową nawierzchnię zyskać ma część chodników. Na zieleńcu pomiędzy ulicami Nowodworską i Ugory planowane jest natomiast stworzenie łąki kwietnej  z tak zwanym hotelem dla owadów oraz dosadzenie drzew i krzewów.

Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo i jednocześnie podnieść estetykę charakterystycznego miejsca na Szwederowie, gdzie łączy się ze sobą aż 7 ulic ( Podgórna, Nowodworska, Ugory, S. Leszczyńskiego, I. Skorupki, Orla oraz Na Wzgórze Dąbrowskiego). Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Jego uruchomienie zostało skoordynowane z pracami MWIK. W ubiegłym roku powstała dokumentacja projektowa. Przetarg na prace budowlane  zostanie ogłoszony po zakończeniu prac przy zbiorniku.  W budżecie miasta na ten cel zabezpieczamy ponad 357 tysięcy złotych. ADM przygotowuje się z kolei  do zlecenie prac przy odnowieniu elewacji narożnej kamienicy przy ul. I. Skorupki 1.

W poprzednich latach w obrębie skrzyżowania realizowane były inne zadania przygotowawcze m.in. budowa kanałów deszczowych wzdłuż ul. S. Leszczyńskiego i Podgórnej. Skrzyżowanie zyskało też monitoring.  Trwają przygotowania do kolejnych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w tej części osiedla. Wymienione zostanie oświetlenie w ciągu ulicy Ugory i powstanie dodatkowe doświetlenie istniejących przejść dla pieszych. Wytyczona ma być  również dodatkowa zebra  z oświetleniem w rejonie przystanku autobusowego. Te zadania również do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Warto wiedzieć

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. Obecnie pracujemy nad 11. edycją programu. Trwa weryfikacja pomysłów zgłoszonych wiosną przez bydgoszczan. Swoje opinie do 15 września na temat zgłoszonych projektów mogą wyrazić również mieszkańcy. Jesienią o wyborze najlepszych, które trafią do realizacji zdecydują sami mieszkańcy. Karta do weryfikacji  obywatelskiej znajduje się na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO.

Duże zmiany na szwederowskim skrzyżowaniu  Duże zmiany na szwederowskim skrzyżowaniu Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 11:32 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Proponuję zrobić centrum relaksu dla lokalnych klijentów Hadesu ławki i strefa zieleni będą mieli gdzie spać

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.