Na lądzie i wodzie. Przyjazne miejsca dla zwierząt

W Bydgoszczy powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom. Także tym wolnożyjącym. Nowe enklawy na akwenach i skwerach zapewniają schronienie ptakom, pożytecznym pszczołom oraz innym owadom. Część zadań do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.W ramach mkroprojektu osiedlowego BBO na Bartodziejach powstała ptasia wyspa na Balatonie. To miejsca obsadzone roślinami, które stanowią idealne schronienie dla ptaków.

Nadają też akwenowi, na którym wcześniej uruchomiliśmy nowe fontanny, dodatkowego uroku. Pływające wysepki są zakotwiczone dzięki czemu nie zmieniają lokalizacji.


Mały domek, wielki design

3 nowe domki dla owadów ustawione zostały natomiast nad brzegami Kanału Bydgoskiego na Flisach i Miedzyniu. To część dużego projektu związanego z budową dróg rowerowych, ścieżek dla pieszych oraz aranżacją terenów zielonych w ramach projektu ponadosiedlowego.

Domki dla owadów mają wyjątkową konstrukcję. Materiał, w którym mogą schronić się owady ujęto w drewnianą ramę, która odwzorowuje kształtem kontury bydgoskich spichrzy.

Dla jerzyków i jeży

Wcześniej na Jachcicach, przy bibliotece, zainstalowane zostały budki dla jerzyków oraz karmnik. Na jej terenie również stworzono konstrukcję domku dla jeży. Łącznie w Bydgoszczy mamy już około 600 skrzynek lęgowych dla ptaków. Nowe zostaną ustawione także na aranżowanym od podstaw skwerze Małej Łąki na Wyżynach.

Na pszczelim szlaku

Realizujemy też coraz więcej projektów chroniących pszczoły. Na Wilczaku powstała miejska pasieka. Obecnie trwa budowa pszczelego placu zabaw, który ma przybliżać najmłodszym ważną rolę tych pożytecznych owadów. Wszystkie te projekty do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Kilka lat temu w parku Kazimierza Wielkiego na drzewie zawisło kilkanaście domków dla pszczół murarek. Pszczele domki są wyjątkowe - wyszły spod dłuta artysty rzeźbiarza i ozdobione są motywami bydgoskiej secesji. Tworząc takie siedliska, pomagamy owadom zapylającym, których rola w naszym ekosystemie jest nie da przecenienia. W ramach realizacji projektu BeePathNet m.in. na osiedlu Czyżkówko na terenach MWIK powstały hotele dla owadów i ule. W wielu punktach miasta i na rewitalizowanych skwerach sadzimy też łąki kwietne z roślinami  m.in. miododajnymi. Na lądzie i wodzie. Przyjazne miejsca dla zwierząt  Na lądzie i wodzie. Przyjazne miejsca dla zwierząt Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 12:29 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.