Wielka Pętla Fordonu – umowa podpisana

Podpisaliśmy umowę na wykonanie pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Wcześniej podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 67 i ul. Tatrzańską. Przypominamy, że trwa głosowanie na kolejne zadnia w tegorocznej edycji BBO.


Wielka Pętla Fordonu to duży projekt, który zakłada docelowo powstanie nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych. W ostatnich edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zaprojektowanie i budową kolejnych odcinków trasy zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców.

W pierwszej kolejności zlecone zostaną prace na odcinku pomiędzy ulicą Tatrzańską i Bora-Komorowskiego. Ciąg pieszo-rowerowy powstanie wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zaplanowano bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych. W ramach inwestycji utwardzane lub przebudowywane będą też zjazdy na teren posesji. Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyska skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Za prace odpowiadać będzie firma Strabag, z którą podpisaliśmy umowę o wartości 1,66 mln zł. Prace zakończą się w połowie przyszłego roku. W pierwszej kolejności realizowane będą na ul. Geodetów.

Z początkiem września br. zleciliśmy natomiast zaprojektowanie odcinka pomiędzy Szkołą Podstawową przy ul. Kromera oraz ul. Wierchową. Pochłoną one ponad 300 tysięcy złotych. Dokumentacja i niezbędne pozwolenia zostaną skompletowane do końca 2025 roku. To najbardziej skomplikowany odcinek trasy wymagający m.in. pozyskania gruntów niebędących własnością miasta. Warto dodać, że równocześnie powstaje dokumentacja dla drogi rowerowej, która połączyć ma istniejącą drogę w kierunku Jarużyna z okolicą pętli autobusowej na osiedlu Tatrzańskim.

Na finiszu są natomiast prace związane z odcinkiem trasy w Starym Fordonie, które zostały zlecone w ramach rewitalizacji terenów nad brzegiem Wisły. Z gotowej promenady pieszo-rowerowej będzie można skorzystać jeszcze tej jesieni.

Miasto posiada także kompletną dokumentację na odcinek pomiędzy osiedlami Szybowników i Tatrzańskim. Zlecenie prac budowlanych zostało wstrzymane ze względu na zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy akceptacji projektu przez radę osiedla. Sprawę wyjaśnia komisja rewizyjna Rady Miasta.

Komfort i bezpieczeństwo

Wielka Pętla Fordonu tam gdzie jest to możliwe ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych, biegaczy, spacerowiczów. Jej północna część ma przebiegać u podnóża fordońskiego zbocza tak zwanych górek od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. Poprzez ulice Wierchową i Geodetów łączyć ma się z wałem przeciwpowodziowym otaczającym od wschodu Fordon. W Starym Fordonie w ramach rewitalizacji powstają natomiast odcinki trasy łączące wał wiślany z ulicą Promenada. Dalej trasa pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ulicę Fordońską w okolicach ul. Kaliskiego i przez planowany park akademicki na zapleczu kampusu Politechniki Bydgoskiej dotrze do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa. Długość całego ringu to ponad 20 kilometrów. Asfaltowa nawierzchnia ma zapewniać wysoki komfort poruszania się pieszym i rowerzystom. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniać mają monitoring oraz oświetlenie. Na trasie rekreacyjnej znajdą się m.in. zadaszone stacje przystankowe wyposażone w ławki, oraz inne elementy małej architektury m.in. stojaki na rowery, tablice informacyjne, śmietniki.

Dużo rowerowych inwestycji

W tym roku oddana zostanie do użytku rekordowa długość nowych tras rowerowych – około 13 kilometrów. Na koniec roku Bydgoszcz będzie posiadać około 140 km rowerowych dróg. Szereg inwestycji jest już zakończonych lub na finiszu. To między innymi nowe drogi rowerowe wzdłuż ul. Smukalskiej, Jeździeckiej, Chemicznej, Andersa i  w Starym Fordonie. Wraz ze zmianami w Strefie Płatnego Parkowania na wielu ulicach wyznaczone zostały pasy rowerowe i dopuszczony  został kontraruch rowerowy. Inwestujemy też w inne rozwiązania  przyjazne rowerzystom takie jak rowerowe parkingi, miejsca do odpoczynku, rynny dla rowerów na starszych obiektach, pętle indukcyjne wzbudzające sygnalizacje świetlne. W przygotowaniu jest kilka nowych rowerowych inwestycji związanych z budową tras rowerowych.

Głosuj na nowe projekty!

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. Głosować można na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO.

 

 

Wielka Pętla Fordonu – umowa podpisana  Wielka Pętla Fordonu – umowa podpisana Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 10:17 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.