Trwa budowa rowerowej Wielkiej Pętli Fordonu. Prace na ulicy Geodetów

Trwa budowa pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. Za kilka tygodni powinna być oddana część tej rowerowej trasy wzdłuż ul. Geodetów. Potem prace przeniosą się na ul. Wierchową. Trwa zbieranie dokumentacji i zezwoleń na pozostałe części.
Już widać efekty rozbudowy pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. Nowa droga przeznaczona dla pieszych i rowerzystów powstaje wzdłuż ulic Geodetów – między ul. Bora-Komorowskiego i Wyzwolenia. Ta część trasy zostanie połączona – przez ul. Wichrową – z wiślanym wałem przeciwpowodziowym. Inwestycję podzielono na etapy. Teraz trwa pierwszy, czyli przebudowa ulic Geodetów i Wyzwolenia. Drugi to przebudowa ulicy Wierchowej. Zadanie obejmuje utwardzenie drogi wraz w wykonaniem zjazdów na tereny posesji.


Twardą nawierzchnię ze wzniesieniem bezpieczeństwa zyska też skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zaplanowaliśmy za to bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych – przekazał Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej.


Inwestycję realizuje firma Strabag. Na jej wykonanie ma sześć miesięcy. Czas leci od początku listopada 2023 roku, kiedy podpisano umowę na rozbudowę tego odcinka WPF. Przedsiębiorstwo wygrało w przetargu, proponując ofertę w wysokości 1,658 mln zł.


Wielka Pętla Fordonu. Budowa etapami


W listopadzie 2023 roku mieszkańcy Nowego Fordonu wybrali w ramach głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim rozbudowę kolejnego odcinka WPF w powstającym parku akademickim. A w zeszłym roku otwarto trasę przy ul. Promenada (bulwary fordońskie).


Zlecono również we wrześniu 2023 roku zaprojektowanie odcinka pomiędzy Szkołą Podstawową nr 67 przy ulicy Kromera a ulicą Wierchową. Dokumentacja i niezbędne pozwolenia mają być gotowe do końca 2025 roku. Z tym odcinkiem są największe problemy, ponieważ budowa trasy na tym terenie wymaga od miasta pozyskania gruntów prywatnych.


Powstaje też dokumentacja dla drogi rowerowej, która połączyć ma istniejącą trasę w kierunku Jarużyna z okolicą pętli autobusowej na osiedlu Tatrzańskim.


Miasto ma także kompletną dokumentację na odcinek pomiędzy osiedlami Szybowników i Tatrzańskim.


20 kilometrów trasy dookoła Fordonu

Wielka Pętla Fordonu to długo wyczekiwana inwestycja przez wielu mieszkańców, którzy wybierali ją w głosowaniach w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Pomysł powstał wśród fordońskich społeczników. 20-kilometrowa trasa, dookoła Fordonu, złożona z kilku odcinków, ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych lub biegaczy. W miarę możliwości ma być dobrze doświetlona. Jej północna będzie przebiegać u podnóża Górek Fordońskich, od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. Poprzez ulice Wierchową i Geodetów łączyć ma się z otaczającym od wschodu Fordon wałem przeciwpowodziowym. W Starym Fordonie trasa przebiega wzdłuż wyremontowanych bulwarów. Dalej pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ul. Fordońską w okolicach ul. Kaliskiego i przez planowany park akademicki, na zapleczu kampusu Politechniki Bydgoskiej, dotrze do skrzyżowania ul. Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa.
Trwa budowa rowerowej Wielkiej Pętli Fordonu. Prace na ulicy Geodetów  Trwa budowa rowerowej Wielkiej Pętli Fordonu. Prace na ulicy Geodetów Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 08:24 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.