Dziękujemy! Bydgoszczanie zgłosili pomysły na Nasze Miasto


W tym roku mieszkańcy Bydgoszczy zgłosili do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego kilkaset projektów. W październiku tego roku odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji.
Zakończyliśmy zbieranie pomysłów od mieszkańców na nasze osiedla. Bydgoszczanie w tym roku mogli również zaproponować projekty ponadosiedlowe, które służyć będą wszystkim mieszkańcom miasta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się małe projekty społeczne. Łącznie wpłynęło kilkaset pomysłów na uatrakcyjnienie wspólnych miejskich przestrzeni lub integrację społeczną.  Z pełna listą projektów można zapoznać się TUTAJ

Małe projekty społeczne strzałem w dziesiątkę

Małe projekty społeczne okazy się idealne dla mniejszych zadań. Na liście pomysłów pojawiły się Bydgoskie Obchody Dnia Bez Samochodu, Zlot Zabytkowych Autobusów, czy organizacja koncertów, festynów czy pokazy kina plenerowego. Przypomnijmy, że w tej kategorii zadań mógł mięć wartość do  46.380 złotych. Głos w tej kategorii mieszkańcy oddadzą po raz pierwszy - to nowość, która dołączyła do BBO dzięki konsultacjom społecznym.

Mieszkańcy wiedzą czego potrzebują

Część pomysłów mieszkańców, także i w tym roku, zdominowała listę potrzeb. Tradycyjnie pojawiło się wiele zadań związanych z budową chodników, ścieżek rowerowych, parkingów i pieszo-jezdni w konkretnych lokalizacjach. Mieszkańcy poszczególnych dzielnic zgłosili także potrzebę wybudowania dodatkowych placów zabaw, wybiegów dla psów, placów do street workoutu, siłowni zewnętrznych czy miasteczek drogowych. W związku z prowadzonym pilotażowym programem utwardzania dróg płytami ażurowymi, mieszkańcy proponują by korzystać z tej technologii także na ich ulicach. Mieszkańcy od Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oczekują także zagospodarowania zieleni. Coraz częściej wskazują lokalizacje, w których przydałyby się nowe drzewa, ozdobne krzewy i kwietniki oraz kilka ławek, na których można odpocząć w otoczeniu zieleni. Dzięki takim pomysłom Bydgoszcz wzbogaca się o kolejne zielone miejsca, a mieszkańcy w swoim najbliższym otoczeniu mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Wszystkie zgłoszone pomysły na projekty osiedlowe są aktualnie analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Jeśli będą możliwe do wykonania, w październiku zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Na projekty osiedlowe przeznaczymy 12 mln złotych.


Jedno głosowanie, szansa na realizację wielu zadań

Projekt ponadosiedlowy wymaga od pomysłodawcy więcej zaangażowania, a to dlatego, że zadanie ma służyć nie tylko osiedlowej społeczności. Także i w tym roku mieszkańcy mają pomysły na rozwój naszego miasta. W zeszłym roku zwycięski okazał się projekt Rewitalizacji Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. W tej edycji także pojawiły się pomysły związane z ożywieniem tego miejsca. Do worka pomysłów większych zadań trafił także projekty budowy Parku dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Analiza wszystkich pomysłów potrwa do września, następnie przez cały październik mieszkańcy będą głosować na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe oraz małe projekty społeczne.

Głosowanie w październiku
Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły do 12 czerwca br. Do ratusza wpłynęło kilkaset pomysłów, które muszą być teraz przeanalizowane, pod kątem możliwości ich realizacji. Sprawdzimy czy we wskazanej lokalizacji nie planuje się innych zadań oraz czy oszacowany koszt zadania pozwoli na realizację projektu. We wrześniu poznamy listę zatwierdzonych zadań, które zostaną poddane pod głosowanie. Tradycyjnie przez cały październik mieszkańcy będą wybierać zwycięskie projekty w głosowaniu elektronicznym lub tradycyjnym.

Jak będziemy głosować?

projekty osiedlowe- tyle projektów ile starczy do kwoty przeznaczonej na osiedle
Projekty ponadosiedlowe - 1 wybrany projekt
Mały projekt społeczny              - 1 wybrany projekt

Harmonogram

- zgłaszanie projektów przez mieszkańców 25 kwietnia 2019r. - 12 czerwca 2019r.
- podjęcie uchwał przez Rady Osiedla o zgłoszonych projektach w ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski z terenu danego Osiedla:
- których koszt może być wyższy niż 50 % limitu środków na dane osiedle
- których odległość jest mniejsza niż 200 m od istniejących obiektów   
                25 kwietnia 2019r. - 1 lipca 2019r.
- Weryfikacja zgłoszonych projektów przez Zespół ds. weryfikacji projektów do 10 września 2019r.
- podjęcie uchwał przez Rady Osiedla o zgłoszonych projektach w ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski z terenu danego Osiedla do 16 września 2019 r.
- weryfikacja obywatelska  1 lipca 2019r. do 10 września 2019r.
- głosowanie przez mieszkańców na projekty: 1 października 2019r. - 31 października 2019r.
- ogłoszenie listy projektów do realizacji do 30 listopada 2019r.

Popularność Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego

Bydgoski Budżet Obywatelski z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt rosnącej liczby głosów oddanych przez mieszkańców oraz zwiększającej się puli pieniędzy, które przeznaczamy na ten Program. Tylko w zeszłym roku mieszkańcy oddali blisko 55 tysięcy głosów na zadania osiedlowe oraz ponadosiedlowe. Z kolei w tej edycji padła rekordowa kwota na realizację programu, bo aż 16 mln złotych. Z tych pieniędzy mieszkańcy zdecydują czy potrzebują nowego placu zabaw, monitoringu, a może zielonego skweru lub parku. Pomysłów dla naszego miasta jest wiele. Niektóre nietypowe np. studnia oligoceńska, historyczna siłownia lub pomnik wiewiórki, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Cieszy nas również fakt, że mieszkańcy chętnie proponują zadania, które realizujemy pilotażowo w naszym mieście. Pojawiły się m.in. propozycje utworzenia parków kieszonkowych, posadzenia nowych łąk kwietnych oraz wykorzystania pomysłów studentów wzornictwa UTP na elementy małej architektury.
Dziękujemy! Bydgoszczanie zgłosili pomysły na Nasze Miasto Dziękujemy! Bydgoszczanie zgłosili pomysły na Nasze Miasto Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 08:49 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Małe projekty społeczne strzałem w dziesiątkę
    "Małe projekty społeczne okazy się idealne dla mniejszych zadań. Na liście pomysłów pojawiły się Bydgoskie Obchody Dnia Bez Samochodu, Zlot Zabytkowych Autobusów, czy organizacja koncertów, festynów czy pokazy kina plenerowego. Przypomnijmy, że w tej kategorii zadań mógł mięć wartość do 46.830 złotych." ... ile razy można powielać ten błąd dotyczący błędnej wartości... winno być 46 380 złotych!

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.