Rowery cargo - ekologiczna alternatywa dla kierowców

Na większe zakupy, rodzinny piknik z psem czy przejażdżkę z dziećmi po mieście – zamiast samochodu wybierz rower! W Bydgoszczy pojawiły się nowe jednoślady. To holenderskie rowery cargo, zakupione w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Od dziś (12.04) można je bezpłatnie wypożyczyć w Bydgoskim Centrum Informacji.Na mieszkańców i turystów czeka 10 rowerów wyposażonych w skrzynie z ławkami i pasami bezpieczeństwa do przewozu dzieci. 7 z nich to rowery trójkołowe, którymi można przewieźć nawet 4 dzieci (max. ładowność skrzyni to 100 kg). Pozostałe 3 to rowery dwukołowe do przewozu max. 2 dzieci (max. ładowność 80 kg).

- Wszystkie rowery mają wspomaganie elektryczne, więc śmiało mogą z nich korzystać nawet osoby ze słabszą kondycją – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji. - Rowery będzie można wypożyczyć na maksymalnie 14 dni z możliwością przedłużenia, natomiast 2 rowery zawsze będą dostępne na miejscu do wypożyczeń krótkoterminowych – dodał.

Aby wypożyczyć rower wystarczy wejść na stronę www.visitbydgoszcz.pl i wypełnić formularz rezerwacyjny. Przed jego wysłaniem należy sprawdzić dostępność roweru w kalendarzu dostępnym na stronie. Po otrzymaniu mailowego potwierdzenia rezerwacji, można odebrać rower w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2) w godz. otwarcia placówki. Wypożyczenie jest bezpłatne, ale na miejscu pobierana jest kaucja w wysokości 100 zł, z której będą pokryte naprawy ewentualnych szkód. Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.


Pomysłodawcą rowerów cargo jest Łukasz Kryger, przedstawiciel Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, który od jakiegoś czasu jeździ takim rowerem ze swoimi dziećmi.


- Inspiracją do stworzenia tego projektu byli ludzie, którzy zaczepiali mnie na ulicy i pytali, gdzie taki fajny rower można wypożyczyć. Wtedy mogłem tylko wzruszyć ramionami, dziś taka wypożyczalnia naprawdę działa – mówi Kryger.

 


- Nie byłoby tych rowerów bez inicjatywy społecznej mieszkańców. Dlatego gorąco zachęcam do zgłaszania własnych pomysłów w kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego - przypomniał Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Na realizację tego zadania przeznaczyliśmy 300 tysięcy złotych. Zakup rowerów i przygotowanie wypożyczalni to koszt ok. 170 tysięcy, reszta pieniędzy przeznaczona została na ubezpieczenie, magazynowanie i serwis.

Przypominamy, że do 20 kwietnia br. trwają konsultacje społeczne dotyczące programu Bydgoski Budżet Obywatelski. Swoją opinią można podzielić się za pośrednictwem strony www.bydgoszcz.pl/bbo. W ramach konsultacji zapraszamy mieszkańców na spotkanie online oraz dyżur konsultacyjny.  

Informacja o spotkaniu online :
We wtorek ( 13 kwietnia) o godz. 16.30 zapraszamy do udziału w spotkaniu w formule online dotyczącym konsultacji społecznych w sprawie nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W spotkaniu wezmą udział: Michał Sztybel - zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz Jacek Rosół - koordynator Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Transmisja odbędzie się na miejskich kanałach społecznościowych.  

Informacja o dyżurze konsultacyjnym:
Zorganizujemy też dyżur konsultacyjny, który  odbędzie się za pośrednictwem telefonu, maila lub na Facebooku. Mieszkańcy mogą uzyskać więcej informacji dzwoniąc pod numery tel: 52 58 58 962 lub 58 58 926 (w godz. 12.00 – 14.00). Pytanie w sprawie programu Bydgoski Budżet Obywatelski można przesłać mailem na adres: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub w wiadomości prywatnej na stronie www.facebook.com/bdgbo. Za pośrednictwem tych kanałów można przesyłać również pytania do członków Rady ds. Partycypacji Społecznej.

Ponadto w poniedziałek (19 kwietnia) w godz. 14.00-16.00 na stronie Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na Facebooku będzie można zadawać pytania, odpowiemy na ewentualne wątpliwości mieszkańców o dotychczasowe zasady BBO. Na pytania odpowiemy w wiadomości prywatnej lub komentarzu. Wszystkie uwagi lub pytania zgłoszone w trakcie konsultacji zostaną ujęte w raporcie końcowym z konsultacji społecznych.


Rowery cargo - ekologiczna alternatywa dla kierowców  Rowery cargo - ekologiczna alternatywa dla kierowców Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 14:53 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.