Doświetlimy kolejne „zebry” w mieście

Ogłoszony został przetarg na doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych. Do tej pory poprawiliśmy bezpieczeństwo już w ponad 50 punktach Bydgoszczy. W niebezpiecznych miejscach przed przejściami instalowane są też często dodatkowe znaki, progi zwalniające, azyle lub sygnalizacje. Wszystkie te działania mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Przypominamy, że od 1 czerwca piesi zbliżający się do przejścia posiadają pierwszeństwo przed samochodami.


Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy je w ponad 50 lokalizacjach.Teraz ogłoszony został przetarg na IV etap realizacji tego zadania. Doświetlonych zostanie kolejnych kilkanaście przejść. Niektóre z nich zgłoszone zostały też przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO).
Znajdą się wśród nich m.in. następujące lokalizacje:
    ul. Żwirki i Wigury – Kcyńska - jedno przejście dla pieszych (w ramach BBO)
    ul. Żwirki i Wigury – Gołębia - dwa przejścia dla pieszych (w ramach BBO)
    ul. Żwirki i Wigury – Jaskółcza - jedno przejście dla pieszych (w ramach BBO)
    ul. Żwirki i Wigury – Kossaka - jedno przejście dla pieszych (w ramach BBO)
    ul. Nad Torem / Żnińska – dwa przejścia dla pieszych
    ul. Inowrocławska / Brzozowa / Bielicka – trzy przejścia dla pieszych
    ul. Nakielska / Wrocławska / Dolina – jedno przejście dla pieszych
    ul. Sułkowskiego / Czerkaska – dwa przejścia dla pieszych
    ul. Wojska Polskiego  / Łukasiewicza – dwa przejścia dla pieszych (bez torowiska)
    ul. Wojska Polskiego / Baczyńskiego – trzy przejścia dla pieszych
    ul. Akademicka / Igrzyskowa – jedno przejście dla pieszych (bez torowiska)


Po podpisaniu umowy prace projektowe i budowlane zajmą około pół roku.Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie opracowaliśmy listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. W ostatnim czasie doświetlone zostały przejścia na al. Powstańców Wielkopolskich przy Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz na ul. Żeglarskiej przy ul. Ludwikowo.

Bezpieczne rozwiązania

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa pieszych realizujemy szereg innych zadań.  Na ul. Toruńskiej w Łęgnowie Wsi powstanie nowa sygnalizacja na przejściu na wysokości siedziby Rady Osiedla. Zbudowane zostaną też nowe odcinki chodników i dróg rowerowych. W bieżącym roku zabezpieczyliśmy również środki na oświetlenie kilkunastu ulic. W ostatnich latach szereg ulic zostało wyposażonych w dodatkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych (m.in. azyle, sygnalizacje, wyniesione przejścia i skrzyżowania, progi wyspowe, aktywne znaki, znaki na podkładzie fluoroscencyjnym, separatory ruchu). Przypominamy, że od 1 czerwca piesi zbliżający się do przejścia posiadają pierwszeństwo przed samochodami.

Możliwe dodatkowe zadania

Od 1 czerwca czekamy na pomysły mieszkańców w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Bydgoszczanie mają do wydania blisko 16 milionów złotych. Wśród nich mogą być zadania związane z infrastrukturą drogową. Może to być również doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych. Średni koszt zadania tego typu to 50 tysięcy złotych.  Formularz zgłoszeniowy nowych pomysłów znajduje się na www.bydgoszcz.pl/bbo
Doświetlimy kolejne „zebry” w mieście Doświetlimy kolejne „zebry” w mieście Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 12:18 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.