Eleganckie kamienice, oświetlenie i chodnik

Ulica Śniadeckich dołącza do reprezentacyjnych punktów Salonu Bydgoszczy. Trwa przebudowa oświetlenia i chodników, które nawiążą do historycznych wzorów. Remontowane są kolejne kamienice.

Przy ul. Śniadeckich w ostatnich dniach rozpoczął się między innymi remont kamienicy z nr 2. Budynek powstał w latach 1899-1900 na planie zbliżonym do litery „U”. Zaprojektował go Georg Weiss. Łączy różne style, początkowo dominowały w nim formy neogotyckie. Kamienica ma IV kondygnacje. Od strony podwórza w bryłę budynku, oprócz dwóch skrzydeł mieszkalnych, wkomponowano środkowy ryzalit. Fasada jest również rozbudowaną kompozycją, z wykuszami, balkonami, wyniosłym szczytem. Charakterystycznym elementem kamienicy jest jej narożna partia przypominająca niewielką wieżyczkę, typową dla architektury wschodnioazjatyckiej, przykrytą kopulastym hełmem z iglicą. Elewację zdobią gzymsy i opaski okienne. W czasie poprzednich remontów budynek utracił część sztukaterii. W poprzednich latach odrestaurowanych został kilka innych fasad (m.in. z numerami 1,6,10,12,14,24,35,39,41,43,45,48,55,59), dzięki czemu ulica Śniadeckich to znów doskonałe miejsce na podziwianie kunsztu bydgoskich architektów działających w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku.


Równocześnie rozpoczęły się prace zlecone przez miasto przy przebudowie chodników i oświetlenia. W pierwszej kolejności instalowane jest nowe oświetlenie. Ustawione zostaną słupy w formie pastorałów. Rozebrano również część chodników, które zostaną przebudowane. Na odcinku od ul. Gdańskiej do Pomorskiej po stronie północnej odtworzony zostanie historyczny wzór stosowany na ciągach dla pieszych na przełomie XIX i XX wieku. Kamienne płyty chodnikowe układane będą w karo, a przy budynkach i krawężniku przestrzeń wypełni kamienna kostka. Wprowadzone zostaną również elementy małej architektury. Prace po południowej stronie ulicy (od Gdańskiej do Pomorskiej) będą realizowane w ramach projektu wybranego przez mieszkańców w  Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.


Ulica Śniadeckich liczy długość około 850 metrów. Wytyczono ją w połowie XIX wieku. Stała się główną osią powstającej wówczas nowej dzielnicy ulokowanej pomiędzy ul. Gdańską i dworcem kolejowym. Do ulicy przylega wytyczony wówczas pl. Piastowski pełniący do dziś targową funkcję.

W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Śródmieścia, aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.

Eleganckie kamienice, oświetlenie i chodnik Eleganckie kamienice, oświetlenie i chodnik Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 14:20 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.