Umowa na doświetlone zebry podpisana

Do końca roku doświetlonych zostanie kolejnych 19 przejść dla pieszych. Do tej pory poprawiliśmy bezpieczeństwo już w ponad 50 punktach Bydgoszczy. Przypominamy, że od 1 czerwca to piesi mają pierwszeństwo na pasach.

W środę (30 czerwca) podpisana została umowa na wykonanie prac z firmą Elperia Sp. zo.o. Koszt doświetlenia 19 przejść wyniesie 720 tysięcy złotych. Zadanie realizowane będzie w systemie „projektuj i buduj”. Prace zajmą około pół roku.


Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Takie dodatkowe oświetlenie na przejściach, pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa.

Zebry z dodatkowym oświetleniem:

    ul. Nad Torem / Żnińska – dwa przejścia dla pieszych
    ul. Inowrocławska / Brzozowa / Bielicka – trzy przejścia dla pieszych
    ul. Nakielska / Wrocławska / Dolina – jedno przejście dla pieszych
    ul. Sułkowskiego / Czerkaska – dwa przejścia dla pieszych
    ul. Wojska Polskiego / Łukasiewicza – dwa przejścia dla pieszych (bez torowiska)
    ul. Wojska Polskiego / Baczyńskiego – trzy przejścia dla pieszych
    ul. Akademicka / Igrzyskowa – jedno przejście dla pieszych (bez torowiska)
    ul. Żwirki i Wigury – Kcyńska - jedno przejście dla pieszych (z BBO)
    ul. Żwirki i Wigury – Gołębia - dwa przejścia dla pieszych (z BBO)
    ul. Żwirki i Wigury – Jaskółcza - jedno przejście dla pieszych (z BBO)
    ul. Żwirki i Wigury – Kossaka - jedno przejście dla pieszych (z BBO)

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego.  W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy ponad 50 zadań związanych z doświetleniem  przejść dla pieszych.Przypominamy też, że od 1 czerwca zmieniły się przepisy o ruchu drogowym. Piesi zbliżający się do przejścia mają teraz bezwzględne pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami (z wyjątkiem tramwajów).

Możliwe dodatkowe zadania

Od 1 czerwca czekamy na pomysły mieszkańców w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Bydgoszczanie mają do wydania blisko 16 milionów złotych. Wśród nich mogą być zadania związane z infrastrukturą drogową. Może to być również doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych. Średni koszt zadania tego typu to 50 tysięcy złotych.  Formularz zgłoszeniowy nowych pomysłów znajduje się na www.bydgoszcz.pl/bbo 


 
 

Umowa na doświetlone zebry podpisana Umowa na doświetlone zebry podpisana Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 09:15 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.