Miasto na zielono. Jeszcze więcej drzew i krzewów

Jeszcze jesienią chcemy zasadzić kolejnych ponad 100 drzew i blisko 1000 krzewów. W kilku pakietach znajdują się między innymi drzewa owocowe oraz miododajne, kiedyś znacznie popularniejsze w naszym mieście. Wiele zielonych projektów wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.


Największy zielony projekt tej jesieni planujemy realizować nad Kanałem Bydgoskim. Na osiedlu Miedzyń, wzdłuż nowej ścieżki od ul. Plażowej do Polanickiej, zasadzimy dokładnie 100 drzew. W ten sposób południowa strona Kanału Bydgoskiego ma również tonąć w zieleni. Wcześniej wybudowany został tam ciąg spacerowy z infrastrukturą rekreacyjną. W ramach jesiennych nasadzeń pojawią się tam dorodne drzewa wielu różnych gatunków: brzozy, klony, lipy, sosny, dęby, śliwy wiśniowe, glediczie,  wierzby, kasztanowce i olsze.Równie ciekawe nasadzenia planowane są przy starej części kanału na wysokości pętli Wilczak. W tej części parku zaplanowano dosadzenie kilku jabłoni, grusz, śliw i lip. Łącznie będzie to 16 drzew, których kwiaty będą doskonałym pokarmem dla pszczół z pobliskiej miejskiej pasieki.Z kolei w rejonie skrzyżowania ul. Pomorskiej i Chocimskiej urządzimy miejski sad. Przeznaczamy na ten cel wąski pas biegnący na zapleczu posesji z nr 88A. Zrekultywowany teren zagospodarowany zostanie m.in.  krzewami czarnej i czerwonej porzeczki, jagodami, jeżynami, agrestu, borówki i aronii. Na zieleńcu dosadzimy również kilka jabłoni, śliw, wiśni i gruszę.


Wszystkie trzy zadania zgłosili mieszkańcy w czasie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Te pomysły zyskały również wyjątkowo dużą liczbę głosów - około 500. Na realizację tej części pomysłów bydgoszczan zabezpieczyliśmy prawie 300 tysięcy złotych.

Przy okazji tych nasadzeń zlecamy również uzupełniające prace na miejskich terenach i parkach. W Parku J. Kochanowskiego na część rabat wprowadzimy róże okrywowe i rozchodniki. Kwitnąca róża oraz ozdobne trawy mają zdobić też skwer przed Pałacem Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej. Dodatkową zieleń zaplanowaliśmy na Błoniu w rejonie ulic L. Waryńskiego i 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Tam projekt nasadzeń zakłada zasadzenie 3 kasztanowców oraz wielu krzewów tawuły oraz odnowienie części trawników. Poza tym krzewy ogników z charakterystycznymi pomarańczowymi owocami oraz wybarwione na bordowo berberysy zdobić mają skwer w rejonie ul. Wrocławskiej.

Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy czterech pakietów nasadzeń. Po podpisaniu umowy zależy nam by wykonawca zrealizowała wszystkie nasadzenia jeszcze przed zimą. Wcześniej zleciliśmy duży zakres nasadzeń związany przede wszystkim z alejami i zielenią przy ulicach.  Więcej informacji o tych pracach znajduje się w tekście „100 drzew i 1000 krzewów”.

Równocześnie wykonawca prac na ul. Kujawskiej przygotowuje się do ostatniego etapu prac agrotechnicznych. W okresie letnim nakazaliśmy wstrzymanie tych prac, by drzewa w nowych pasach zieleni sadzone były w bardziej sprzyjających warunkach jesienią. Dzięki temu rośliny będą miały znacznie lepsze warunki do przyjęcia się.

Zielona Bydgoszcz

 
Udział lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta w Bydgoszczy wynosi 34,7%. Odsetek ten pozwala naszemu miastu uplasować się w pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych dużych polskich miast. Jeszcze lepiej statystyka wygląda, jeśli chodzi o udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta (z wyłączeniem lasów). W tym zestawieniu Bydgoszcz zajmuje czwarte miejsce. Udział terenów zielonych, bez lasów, w Bydgoszczy wynosi 7,6%. Kompleksowe projektowanie miejskiej zieleni to długi, ale ważny proces. Między innymi dlatego Miasto Bydgoszcz, wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju oraz norweskim miastem Oslo przystąpiło do realizacji projektu międzynarodowego „Bez lipy!”. Wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych wypracowane zostaną standardy zarządzania zielenią w mieście. Więcej o projekcie TUTAJ.
 


 
Miasto na zielono. Jeszcze więcej drzew i krzewów Miasto na zielono. Jeszcze więcej drzew i krzewów Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 09:46 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.