Nowa ulica, ogród i pasieka

Na osiedlu Wilczak-Jary realizujemy kolejne zadania inwestycyjne wybrane przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Ulica Hoża zyskuje twardą nawierzchnię, a przy szkole na ul. Słonecznej budujemy ogród sensoryczny. Wcześniej w Parku nad Kanałem Bydgoskim urządziliśmy pasiekę dla pszczół.

W tym roku w oparciu o BBO utwardzone są  kolejne ulice. Jedną z nich jest Hoża na Jarach. Nawierzchnia jezdni na odcinku 135 metrów zyskała już nową podbudowę, na której ułożono ażurowe płyty. Jezdnia ma szerokość 5 metrów. Betonową kostką utwardzono zjazdy i dojścia na posesje. Utwardzono również część poboczy, a skarpy zabezpieczono ażurami. Inwestycja kosztuje 251 tysięcy złotych. Prace są na ukończeniu. Po odbiorach będą objęte 5-letnią gwarancją.


Na Jarach, przy Zespole Szkół nr 29, budujemy natomiast  ogród sensoryczny. Będzie przeznaczony szczególnie dla najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy zmagających się z autyzmem. Wyposażymy go w urządzenia do zabawy i zadbamy o nasadzenia pomagające w terapii. Zastosowane urządzenia będą zachęcać do zabawy i pomagać w terapii. W ogrodzie planowane jest ustawienie zestawów pozwalających na doświadczanie różnych dźwięków oraz rozwijających aktywność. W sposób specyficzny zostaną też dobrane rośliny. Mają wspomagać terapię za sprawą oddziaływania na różne zmysły. Znajdą się tam między innymi rośliny szumiące na wietrze, kwiaty i krzewy o intensywnych zapachach oraz kompozycje roślin tworzące różne linie, kształty i bryły. Ścieżki ogrodu będą tak wytyczone, by dzieci mogły poznać również wszystkie egzemplarze poprzez dotyk. Inwestycja kosztuje 112 tysięcy złotych.


W ubiegłym miesiącu zrealizowaliśmy również projekt „miejska pasieka”. Zakładał  on zaprojektowanie pasieki oraz umieszczenie na terenie Parku nad Starym Kanałem 5 uli drewnianych z wyposażeniem podstawowym, takim jak komplet ramek z węzą, powałka, elementy do ocieplenia/ izolacji termicznej ula itp., a następnie dostarczenie 5 rodzin pszczół, które zasiedliły ule w pobliżu tramwajowej pętli. Pasieka została już ogrodzona. W jej sąsiedztwie znalazły się też tablice informacyjne o pszczołach i o tym, jak każdy z nas może pomagać owadom zapylającym. Ponadto przy starej części Kanału, na wysokości pętli Wilczak planowane są nasadzenia. W tej części parku zaplanowano dosadzenie kilku jabłoni, grusz, śliw i lip. Łącznie będzie to 16 drzew, których kwiaty będą doskonałym pokarmem dla pszczół z pobliskiej miejskiej pasieki.Trwają również poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Nakielskiej i Dolina. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajduje się TUTAJ.

Wszystkie zadania są realizowane w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Inwestycje w głosowaniu wybrali mieszkańcy, a miasta zleciło prace i zabezpieczyło ich finansowanie. W przyszłym  roku na BBO trafi ponownie 16 mln zł.

Warto wiedzieć:

W dniach od 1 grudnia do 30 grudnia br., wszyscy bydgoszczanie zdecydują, które projekty będziemy realizować w przyszłym roku. Do wyboru będą projekty osiedlowe, ponadosiedlowe i małe projekty społeczne. 


Nowa ulica, ogród i pasieka Nowa ulica, ogród i pasieka Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 14:21 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.