Q&A Pytania dotyczące głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim i konkretne odpowiedzi. Warto się z nimi zapoznać,

ułatwią głosowanie. Jeśli nie znajdziesz wśród nich informacji, których szukałeś, napisz do nas na adres:

budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub zadzwoń: 52 58 58 962, 52 58 58 926

Gdzie znajdę kartę do głosowania?

Karta do głosowania znajduje się na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej. Nie ma papierowych kart do głosowania.

Kiedy można oddawać głosy?

Od 1-30 grudnia. Głosowanie zakończy się o północy 30 grudnia.

Jakie projekty wybierane są w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

W BBO można głosować na projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Muszą być ogólnodostępne – z efektu ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Należy pamiętać, że teren, na którym będą zlokalizowane inwestycje, musi należeć do Miasta.

Ile pieniędzy przewidziano na realizację zadań w tegorocznej edycji?

W tym roku mieszkańcy zdecydują o wydaniu 16 mln zł. Do wyboru są trzy rodzaje projektów: ponadosiedlowe, osiedlowe i małe projekty społeczne.

Jak zostaną rozdzielone pieniądze?

1. Osiedlowe – w puli 12 mln zł, które zostały rozdzielone na wszystkie osiedla. To oznacza kilkadziesiąt zwycięskich zadań. 

2. Ponadosiedlowe, na które przeznaczono kwotę 3 mln zł. To oznacza minimum 2 zwycięskie zadania. 

3. Małe projekty społeczne – projekty nieinwestycyjne, gdzie wartość projektu nie może przekroczyć 38,6 zł. W tej kategorii do wydania mamy po¬nad 770 tys. zł. To oznacza minimum 20 atrakcyjnych wydarzeń, koncertów lub innych działań aktywizujących mieszkańców.

Kto może głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy (nie jest wymagany meldunek).

Czy obcokrajowcy mogą zagłosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

Tak. Obcokrajowcy zamieszkali na terenie Bydgoszczy mogą głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć udział w głosowaniu?

Tak. W BBO osoba niepełnoletnia może brać udział w głosowaniu. W karcie do głosowania należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego.

Czy osoba niezameldowana w Bydgoszczy może głosować?

Tak. Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkałe w Bydgoszczy. Nie jest brany pod uwagę adres zameldowania.

Jak głosujemy?

Głosowanie odbędzie się elektronicznie. W zeszłym roku ta forma się już sprawdziła. Jest wyjątkowo proste – wystarczy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo, podać swoje dane weryfikacyjne i wybrać swoich faworytów. Całość zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że wypełnić formularz możemy tylko raz. W formularzu głosujemy maksymalnie na 3 projekty: jeden ponadosiedlowy, jeden osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu oraz na jeden mały projekt społeczny.

Dlaczego warto wziąć udział w głosowaniu?

Oddając głosy mamy możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. To też realna szansa realizacji własnych pomysłów. Zgłaszając własny projekt warto zająć się jego promocją wśród znajomych, sąsiadów i bliskich. Razem możemy zmieniać wizerunek najbliższego otoczenia. Zgłaszanie projektów, a następnie udział w głosowaniu to wkład w rozwój Bydgoszczy.

Które projekty wygrywają?

Zwycięskie projekty to te z największą liczbą głosów oddanych w poszczególnych kategoriach. Limitem są pieniądze przeznaczone na daną kategorię lub osiedle.

W jaki sposób można promować swoje pomysły?

To zależy od kreatywności i zaangażowania zwolenników projektów. Kampanię można prowadzić w sposób tradycyjny, przez plakaty i ulotki np. w sklepach, albo z wykorzystaniem stron internetowych i mediów społecznościowych. Można też wysyłać SMS-y do znajomych.

Kiedy zostaną zrealizowane zadania?

Wybrane pomysły znajdą się w budżecie miasta na 2022 rok. Projekty będą realizowane we współpracy ze zgłaszającym autorem i właściwą terytorialnie radą osiedla.

Ile projektów zostanie zrealizowanych?

Tego dowiemy się dopiero po zakończeniu głosowania. Wybrane zostaną co najmniej 2 projekty ponadosiedlowe i 20 małych projektów społecznych. W projektach osiedlowych zrealizujemy wszystkie z największą liczbą głosów, na które pozwoli limit pieniędzy na dane osiedle.

Kto zrealizuje zadania, które uzyskały największą liczbę głosów?

Projekty wybrane przez mieszkańców w BBO realizowane będą przez właściwe z uwagi na rodzaj zadania jednostki miejskie. We współpracy ze zgłaszającym i radą osiedla uzgodniony zostanie ostateczny kształt danego projektu, np. zlecone zostanie przygotowanie dokumentacji technicznej, a następnie realizacja robót przez wyłonionego wykonawcę. Wybór wykonawcy nastąpi zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.

Kiedy zostaną ogłoszone listy projektów do realizacji?

Listy projektów do realizacji ogłoszone zostaną do 20 stycznia 2022 r.

Jak mogę zagłosować za pośrednictwem infolinii?

Dzwoniąc w dni robocze w godz. 8-16 na numery telefonów 52 51-53-555 i 660- 240-004.

Nie mam Internetu, gdzie będę mógł zagłosować?

Stoiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować, pojawią się w galeriach handlowych w pierwsze trzy soboty grudnia w godzinach 10-13 w Centrum Handlowym Rondo i Centrum Handlowym Focus.
Q&A Pytania dotyczące głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim Q&A Pytania dotyczące głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 06:01 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.