Technologiczne nowości w bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy realizuje kolejne zwycięskie projekty w BBO. Mieszkańcy korzystają z wirtualnej wypożyczalni książek w formie elektronicznej, funkcjonuje wypożyczalnia gier planszowych i gier VR. Wkrótce uruchomimy książkomat. O szczegółach tych przedsięwzięć rozmawiamy z dyrektorem biblioteki Krzysztofem Gonią.
Czym są kody Legimi, które są udostępniane bydgoszczanom?

- Legimi to wirtualna wypożyczalnia książek w formie elektronicznej. Biblioteka w ramach BBO udostępnia mieszkańcom kody, które uprawniają do korzystania z platformy za darmo. Każdego miesiąca do mieszkańców trafia 150 kodów. Dzięki temu zyskujemy dostęp do 70 tys. książek. Czytać można na różnych urządzeniach przenośnych: czytniku e-booków, smartfonie, tablecie, komputerze. Biblioteka dysponuje czytnikami, które również można wypożyczyć.

Jakim zainteresowaniem cieszy się wypożyczalnia gier planszowych i gier VR?

- Wypożyczalnia gier planszowych i gier VR  działa w filii przy ul. Pielęgniarskiej 17 w Fordonie. Zainteresowanie jest coraz większe. Mieszkańcy wypożyczają około 50 gier  w miesiącu. Chcemy zachęcać rodziny do wspólnego grania, promować wspólne spędzanie czasu przy planszówce, np. w trakcie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

A co z książkomatem  wybranym w czasie ostatniego głosowania?

- Książkomat, który ma stanąć na Miedzyniu przy osiedlowej bibliotece przy ul. Nakielskiej 175a, czeka na rozliczenie. Jestem przekonany, że ta inwestycja również dobrze się sprawdzi. Tym bardziej, że na projekt, zagłosowało ponad 140 mieszkańców.

Jak będzie odbywał się proces wypożyczania książek?

- Trzeba mieć aktywną kartę biblioteczną i zamówić książkę do książkomatu. Pracownik biblioteki krótko przed zamknięciem biblioteki będzie umieszczał zamówione książki w urządzeniu, a czytelnik będzie mógł je odebrać w ciągu 3 dni o dowolnej porze.Warto wiedzieć:

Książkomat to urządzenie samoobsługowe, które zapewnia możliwość odebrania zarezerwowanych wcześniej dokumentów przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia niezależnie od godzin pracy biblioteki. Działanie książkomatu podobne jest do działania paczkomatu. Czytelnik w katalogu biblioteki INTEGRO wyszukuje interesującą go książkę lub audiobook, jako miejsce odbioru wybiera książkomat. Drogą mailową zostanie do czytelnika przesłana wiadomość o możliwości odbioru oraz terminie do którego należy odebrać zamówione dokumenty. Z książkomatu mogą korzystać wszyscy czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy, którzy mają aktywne konto oraz mają miejsce na koncie na wypożyczenie kolejnych pozycji.

Głosowanie na BBO trwa!

Przypominamy, że trwa głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. W tym roku wybieramy pomiędzy 337 projektami i zadaniami zgłoszonymi przez bydgoszczan. Najprościej zagłosować wchodząc na stronę www.bydgoszcz.pl/BBO. Tam podajemy dane i wybieramy zadania i projekty, które warto realizować w przyszłym roku. Oddajemy po 1 głosie na 3 różne kategorie projektów. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu będą miały możliwość zagłosowania m.in. w najbliższą sobotę 4 grudnia w centrach handlowych „Focus” (przy ul. Jagiellońskiej) oraz „Rondo” (przy ul. Kruszwickiej). W godzinach od 10 do 13 będą tam funkcjonować stoiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować.Technologiczne nowości w bibliotece  Technologiczne nowości w bibliotece Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 12:49 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.