Styl i elegancja na placach i chodnikach

Zakończyliśmy kolejny etap przebudowy chodników na ul. Śniadeckich. Zyskały one nowe płyty układane w karo, opaski kamienne i stylowe latarnie. Ten oryginalny wzór zastosowaliśmy też przy wejściu do Ogrodu Botanicznego od strony placu J. Weyssenhoffa. Trwają też prace na ul. Nowogrodzkiej na Okolu. Wszystkie trzy zadania do realizacji wybrali mieszkańcy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Realizowane są również inne duże inwestycje przywracające reprezentacyjnym ulicom i placom ich dawny blask i szyk. 

 

Trwa głosowanie na pomysły zgłoszone do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru jest 337 różnorodnych projekty. Bydgoszczanie mają do wydania blisko 16 milionów złotych. Głosowanie elektroniczne zajmuje kilka minut, zagłosuj na: www.bydgoszcz.pl/BBO


Zakończone właśnie prace przy ulicy Śniadeckich pokazały jak olbrzymi potencjał mają bydgoskie ulice z  pierzejową zabudową z przełomu XIX i XX wieku. Elegancki chodnik teraz doskonale komponuje się z szeregiem odrestaurowanych budynków i zachęca do spaceru po Śródmieściu.  W trackie prac usunęliśmy asfaltową nawierzchnię, wymieniliśmy podbudowę, a na nawierzchni zastosowaliśmy nowy materiał rekomendowany przez Społeczną Radę ds. Estetyki: płyty układane w karo otoczone kamienną opaską. Jeszcze przed tą częścią zadania wymieniliśmy oświetlenie. Wzdłuż ulicy ustawione zostały latarnie w formie bydgoskich pastorałów z energooszczędnymi oprawami. Uporządkowane zostało też parkowanie. Całkowity koszt rewitalizacji tego odcinka ulicy Śniadeckich zamknął się kwotą prawie 700 tysięcy złotych. Zadanie po południowej stronie ulicy do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Parklet przed ogrodem, placyk przed kościołem

Program BBO pozwolił przywrócić też estetyczny wygląd placowi przed wejściem do Ogrodu Botanicznego. To zadanie również zakończyło się w ostatnich dniach. Poszerzono kosztem jezdni chodniki, stworzono dodatkowe miejsca na krzewy i drzewa. Placyk wyposażono również w elementy małej architektury. Powstał w ten sposób pierwszy parklet - miejsce dedykowane pieszym wygospodarowane z jezdni. Wlot jednokierunkowej ulicy Niemcewicza oznakowany został również w czytelny sposób dla rowerzystów korzystających z kontraruchu. Zadanie pochłonęło ponad 140 tysięcy złotych.Kończą się również prace przy chodnikach na Okolu przy ulicach Nowogrodzkiej i Kanałowej. W ramach tego zadania wybranego do realizacji przez mieszkańców wypięknieje też plac przed wejściem do zabytkowego kościoła św. Wojciecha, gdzie dołożona zostanie jeszcze kamienna opaska. Na przebudowy tych chodników zabezpieczyliśmy ponad 160 tysięcy złotych.

Reprezentacyjne aleje i rynki

W tym roku z myślą o przywracaniu reprezentacyjnym ulicom i placów dawnego blasku oraz tworzenia przyjaznych przestrzeni  przeznaczyliśmy kilka milionów złotych. Latem zakończyła się rewitalizacja al. Ossolińskich, które zyskały elegancki trakt spacerowy pomiędzy dębami. Prace pochłonęły prawie pół miliona złotych. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.Obecnie najbardziej spektakularne prace prowadzone są na Rynku w Fordonie. Jego płyta jest wykładana między innymi granitową kostką w różnych odcieniach, płytami kamiennymi i klinkierową cegłą. Jego częścią będzie też fontanna w formie niecki. Na Rynku pojawią się też stylowe latarnie, ławki dużo zieleni oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę tego miejsca. Inwestycja kosztuje około 7 mln zł. Więcej szczegółów dotyczących tego zadania znajduje się TUTAJ.Intensywnie przygotowujemy się również do zmian na Rybim Rynku. Wkrótce zlecimy jeszcze aktualizację projektu rewitalizacji tego miejsca, który ma stać się placem publicznym. Na ten cel rezerwujemy w przyszłorocznym budżecie blisko 3,7 mln zł. Więcej szczegółów o planowanej inwestycji znajduje się w tekście” Rybi Rynek czeka estetyczna rewolucja”.

Estetyczna rewolucja czeka też plac Wolności po zakończeniu budowy zbiornika retencyjnego. Na tę inwestycję w przyszłorocznym budżecie zabezpieczamy 5 mln zł. Więcej szczegółów o rewitalizacji tego placu znajduje się TUTAJ.

W pierwszej połowie przyszłego roku planujemy również ogłosić przetarg na pierwsze prace przy rewitalizacji placu Kościeleckich. Wprowadzone zostaną nowe nasadzenia niskopienne. Piesi zyskają równe, estetyczne alejki i chodniki w śródmiejskim stylu wraz z oświetleniem parkowym. Rozwiążemy też problem zalewania jezdni po ulewach.  Szacowany koszt prac w tym miejscu to prawie 5 mln zł.  Więcej informacji w tekście „Rewitalizacja Placu Kościeleckich. Mamy pozwolenie na budowę”.

PIERWSZY W MIEŚCIE PARKLET
Łukasz Kryger, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych:
Park kieszonkowy, inaczej parklet, to miniaturowy skwer wkomponowany w wolną przestrzeń miejską, dotychczas niezagospodarowaną. Architektura, roślinność i ławki mają zachęcać przechodzące osoby do zatrzymania się na chwilę odpoczynku.  Chodnik przed starym wejściem do Ogrodu Botanicznego UKW idealnie nadawał się do zagospodarowania zielenią. Łuk jednokierunkowej ul. Niemcewicza od lat był wyłączony z ruchu, nie służył ani kierowcom, ani pieszym. Poza efektem estetycznym, zmiana ta skróci drogę przez przejście dla pieszych oraz poprawi widoczność. Stworzenie parkletu ożywi mało wykorzystywany do tej pory chodnik i ciekawie współgra z niedawną przebudową deptaku w alei Ossolińskich. Liczę, że w przyszłości na terenie parku kieszonkowego zaparkuje mobilna kawiarnia

Warto wiedzieć:

Przypominamy, że trwa głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. W tym roku wybieramy pomiędzy 337 projektami i zadaniami zgłoszonymi przez bydgoszczan. Najprościej zagłosować wchodząc na stronę www.bydgoszcz.pl/BBO. Tam podajemy dane i wybieramy zadania i projekty, które warto realizować w przyszłym roku. Oddajemy po 1 głosie na 3 różne kategorie projektów. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu będą miały możliwość zagłosowania m.in. w najbliższą sobotę 4 grudnia w centrach handlowych „Focus” (przy ul. Jagiellońskiej) oraz „Rondo” (przy ul. Kruszwickiej). W godzinach od 10 do 13 będą tam funkcjonować stoiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować.

 

 

Styl i elegancja na placach i chodnikach Styl i elegancja na placach i chodnikach Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 09:48 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.