Odkryj Wisłę na nowo. Ruszają rejsy z BBO

Rejsy po Wiśle płaskodenną drewnianą łodzią zwyciężyły w głosowaniu na mały projekt społeczny w  ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. To kolejny krok w stronę przywrócenia Starego Fordonu na kulturalną mapę Bydgoszczy. 

Już niedługo bydgoszczanie będą mieli okazję do lepszego poznania Starego Fordonu i jego związków z żeglugą. W wakacje rusza cykl niedzielnych rejsów po Wiśle. Zaplanowano również kilka spływów po Brdzie. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. 

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w czasie Festiwalu Ster Na Bydgoszcz. W pierwszy rejs wyruszymy na trasie Wyspa Młyńska-Most Solidarności-Wyspa Młyńska. 25 czerwca zaplanowanych jest pięć 30-minutowych rzecznych podróży. Jednorazowo z atrakcji skorzysta dwunastu pasażerów. O sekretach Brdy opowie doświadczony sternik łodzi.

W pierwszą niedzielę lipca spotkamy się na nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie. Stamtąd popłyniemy do Łoskonia i w górę rzeki do Brdyujścia. Wsparcie merytoryczne zapewniać będą przewodnik i ornitolog. Poznamy dawne dzieje mieszkańców Fordonu i ich związek z Wisłą, a także przyrodnicze walory rzeki. 

Rejsy ze Starego Fordonu zaplanowane są na siedem kolejnych letnich niedziel. Co tydzień odbędzie się pięć rejsów trwających godzinę. Drewniana łódź każdorazowo zabierze na swój pokład dwunastu podróżnych. 

- Serdecznie zapraszamy na niedzielne rejsy po Wiśle z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Królowa polskich rzek robi olbrzymie wrażenie z pokładu łodzi. Obserwacja przyrody wiślanej i olbrzymia dawka historii Wisły i Fordonu, to połączenie idealne. Rejsy odbywać się będą na drewnianej, płaskodennej łodzi "Bydgoszczanka", takiej, jakich wiele przez wieki  poruszało się po Wiśle. Pasażerowie otrzymają wydany przez SMSF, bogato ilustrowany przewodnik do dawnym Fordonie i pamiątkowy buton – mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. 

Tegoroczne wydanie przewodnika to uzupełniona i wzbogacona wersja nakładu z 2019 roku. Na rejsy można zapisać się drogą mailową, pisząc na adres: stowarzyszeniemsf@wp.pl

Szczegóły na stronie FB @Wisła 774 Fordon i @Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu od 17 VI. W przypadku złej pogody terminy mogą ulec zmianie.

 Warto wiedzieć

Do 5 lipca trwa zgłaszanie pomysłów na zadania z nowej puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zabezpieczamy na ten cel kolejne blisko  16 mln zł. Swoje pomysły najprościej zgłosić na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Do wyboru są cztery rodzaje projektów, wszystkie znane z poprzedniej edycji: duże zadania ponadosiedlowe, projekty na wybranych osiedlach oraz małe projekty społeczne. Nowością są mikroprojekty osiedlowe.


Odkryj Wisłę na nowo. Ruszają rejsy z BBO Odkryj Wisłę na nowo. Ruszają rejsy z BBO Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 08:15 Rating: 5

2 komentarze:

 1. Zapisy ruszają 17.06?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. * REJSY PO WIŚLE
   3, 10, 17, 24, 31 lipca / 7, 21 sierpnia
   godziny: g. 11.00, 12.15, 13.45, 15.00 16.15
   Trasa: Stary Fordon (w rejonie ul. Frycza-Modrzewskiego) / Niecponie/Pałcz / most fordoński/ Wyszogród /Stary Fordon
   Rejsy prowadzi przewodnik Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu lub przyrodnik.
   Pływamy drewnianą, płaskodenną łodzią typu bat o nazwie „Bydgoszczanka”.
   Na każdy rejs wsiada max 10 pasażerów.
   WAŻNE!!! bo mamy już wiele pytań i zgłoszeń na rejsy
   Rekrutacja na adres email: stowarzyszeniemsf@wp.pl przyjmowana będzie WYŁĄCZNIE z tygodniowym wyprzedzeniem, a wcześniejsze zgłoszenia nie będą brane pod uwagę.
   Niestety nie mamy sekretariatu, ani nikogo na etacie, kto zajmowałby się układaniem list uczestników.
   Na rejsy 3 lipca zapisy zaczynamy od 27 czerwca!
   W treści maila prosimy podać:
   * imię i nazwisko zgłaszającego
   * liczbę zgłaszanych osób
   * wybraną godzinę rejsu
   O otrzymaniu wejściówki decyduje kolejność zgłoszeń. Uzyskane wejściówki będą potwierdzane mailowo.
   Jeśli nie będzie pełnej obsady rejsu poprzez zgłoszenia mailowe, będziemy zabierać chętnych z brzegu.
   W przypadku niepogody tzn. zimna, deszczu i wiatru rejsy mogą zostać odwołane. Informacja o tym zostanie przekazana najdalej w sobotę poprzedzającą rejs do godz. 10.00.
   O nowym terminie rejsu będziemy informować na bieżąco, z tygodniowym wyprzedzeniem.
   Do zobaczenia 26 VI na Wyspie Młyńskiej, a potem na Wiśle w Fordonie.
   Serdecznie zapraszamy!
   Stowarzyszenie MSF

   Usuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.