Nowy park na Wyżynach. Zlecamy pierwsze prace

Przygotowujemy się do urządzenia nowego zielonego terenu na Wyżynach. Pomiędzy nowymi blokami przy ulicy Glinki, basenem i domami jednorodzinnymi urządzony zostanie skwer z nowymi drzewami i ścieżkami. Docelowo cały teren zamieni się w rozległy park. Inwestycja wybrana w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim nazwana została przez autora pomysłu Skwerem „Małej Łąki”.


Miejsce na nową zieleń znajduje się pomiędzy ulicami Bohaterów Kragujewca, Białostocką i M. Glinki. Dla wielu mieszkańców już teraz teren stanowi miejsce spacerów. W ubiegłym roku opracowany został kompleksowy projekt. Teraz zlecamy pierwsze  prace budowlane.

Na początek skwer z iglakami


W tym roku, w oparciu o zabezpieczone pieniądze, wykonane zostaną prace przy części edukacyjnej ze skwerem małej łąki. Dominować mają na nim rośliny iglaste, które sprzyjają oczyszczaniu powietrza ze smogu. Ta część projektu uwzględnia także oświetlenie ścieżek i ustawienie dekoracyjnych głazów. Poza tym powstaną mineralne ścieżki oraz chodnik łączący zagospodarowany skwer z dojściem do bloków od strony zachodniej. Poza tym zbudowane zostanie oświetlenie. Po podpisaniu umowy prace budowlane przy tym etapie zajmą około 3 miesięcy.Kompleksowy projekt

By umożliwić jak najlepsze zagospodarowanie terenu, zleciliśmy przygotowanie projektu dla całego terenu o powierzchni 1,6 hektara. Jego kolejne elementy będą mogły być realizowane w kolejnych latach. Poszczególne strefy i skwery będą kształtem zbliżone do okręgów. Warto podkreślić, że jednym z głównych założeń projektowych było zachowanie jak największej liczby rosnących już drzew i krzewów.
Dokumentacja zakłada między innymi budowę:

  -  Ciągu pieszo-rowerowego - od strony zachodniej zaprojektowano główną ścieżkę pieszo-rowerową (z rozdzieleniem na jednokierunkowe ścieżki rowerowe w otoczeniu zieleni niskiej i wysokiej). Na całym terenie zaprojektowano ścieżki piesze
   - Strefy rekreacyjnej – wyodrębniono plac do kalisteniki zlokalizowany w południowej części skweru oraz wybieg dla psów znajdujący się w północnej części parku. Będzie on podzielony na strefy dla mniejszych i większych czworonogów. Obie części będą wyposażone w różne przeszkody, które stanowić mają idealne miejsce do treningu psów.
   -  Strefy edukacyjnej – składać będą się na nią dwa ogrody tematyczne: ogród roślin pożytecznych i miododajnych (wyposażony m.in. w poidełka i karmiki dla ptaków, hotel dla owadów, domki dla wiewiórek) , skwer małej łąki ( z roślinami iglastymi pomagającymi oczyszczać powietrze ze smogu – realizacja w pierwszej kolejności) oraz wyodrębnione miejsce pod łąkę kwietną (wzbogacaną o byliny, by prezentowała się atrakcyjnie przez dłuższy czas – realizacja w pierwszej kolejności).


Inwestycja w liczbach:

    Docelowa powierzchnia nowego parku – 1,6ha
    Nasadzenia drzew – 18 szt.
    Liczba lamp parkowych – 12 szt.

Warto wiedzieć

Zakończyło się już zgłaszanie pomysłów do 10. Edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty będą mogły zostać od 16 lipca ocenione również przez samych bydgoszczan: do 15 października czekać będziemy na opinie w ramach weryfikacji obywatelskiej. Weryfikacja obywatelska  prowadzona będzie za pomocą formularza na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO, która będzie polegać na przekazaniu opinii mieszkańców Bydgoszczy na temat zgłoszonych w tej edycji projektów. Weryfikacja obywatelska prowadzona przez samych mieszkańców ma pomóc członkom Zespołu ds. weryfikacji jak i radom osiedla w ocenie projektów i podjęciu decyzji, czy mogą one być zrealizowane i poddane pod głosowanie mieszkańców. W dnia 15 listopada - 15 grudnia tego roku odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2023 roku. Na ten cel zabezpieczamy 16 mln zł.


Nowy park na Wyżynach. Zlecamy pierwsze prace  Nowy park na Wyżynach. Zlecamy pierwsze prace Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 08:36 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.