Zagłosuj! Kilkaset dobrych projektów dla Bydgoszczy. Jest w czym wybierać!

Rozpoczęło się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy decydują, które z ponad 473  projeky trafią do realizacji. Zdecyduj jak zmieni się Twoja okolica. W ciągu ostatniej dekady zrealizowaliśmy ponad 550 zadań wybranych przez bydgoszczan. Głosowanie elektroniczne na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO zajmuje tylko kilka minut.- Wysoka frekwencja w ostatnich wyborach pokazała, że bydgoszczanie wyjątkowo cenią sobie możliwość decydowania o swojej przyszłości – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. To dla nas też jasny sygnał, że takie programy jak Bydgoski Budżet Obywatelski warto kontynuować i rozwijać. Mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów nadal zabezpieczamy na niego 16 mln zł. Pozwala to realizować nie tylko małe, ale również większe zadania o charakterze ponadosiedlowym. Jakie będą to konkretne projekty zadecydują sami bydgoszczanie. Dlatego zachęcam wszystkich do wykorzystania tej szansy i zagłosowania na BBO. Oddanie głosu za pomocą strony www.bydgoszcz.pl/BBO zajmuje tylko kilka minut. Głosując wzmacniamy nasze małe ojczyzny i zdajemy egzamin z lokalnego patriotyzmu. Jest w czym wybierać

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. W ciągu ostatnich 11  lat zrealizowaliśmy ponad 550 zadań wybranych przez bydgoszczan.

Głosowanie rozpocznie 2 listopada godz. 12.00 i potrwa do południa 30 listopada . Do wyboru jest 473 różnorodnych projektów. Głosując wybieramy, aż 4 pomysły w różnych kategoriach:
•    projekty osiedlowe
•    projekty ponadosiedlowe
•    mikroprojekty osiedlowe
•    projekty społeczne.

Zielone osiedla

Główna kategoria projektów to pomysły osiedlowe. W Bydgoszczy znajdują się większe i mniejsze osiedla. Pieniądze na te projekty zostały rozdzielone proporcjonalnie biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Wśród najpopularniejszych propozycji są: projekty ekologiczne, rewitalizacja skwerów, budowa alejek, parków, unowocześnianie i budowa nowych placów zabaw oraz innych form rekreacji. Dużą grupę zadań stanowią również projekty związane z poprawą infrastruktury.

Łącząc Bydgoszcz

Drugą kategorią są zadania ponadosiedlowe. W tym roku zadań o charakterze ogólnomiejskim jest 9. Wśród propozycji znajdziemy m.in. te o charakterze rekreacyjnym, sportowym, a także rewitalizacje terenów zielonych i propozycje ekologicznych rozwiązań w mieście. W ostatnich latach w tej kategorii powstawały m.in.  ścieżki pieszo-rowerowe łączące różne osiedla oraz rewitalizowaliśmy parki.

Będzie się działo

Im większa kwota na zadanie, tym efekt jest bardziej spektakularny. Jednak Bydgoski Budżet Obywatelski jest także po to, żeby integrować bydgoszczan. Taką rolę spełniają inwestycje z najmłodszej kategorii, która jest w Programie od zeszłego roku –projekty społeczne. Wartość zadania to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki którym możemy zorganizować projekty dedykowane m.in. dzieciom, młodzieży i seniorom. Tematyka i forma są dowolne. Mogą to być warsztaty, festyn, koncert, spotkanie. W tym roku wybieramy spośród 67   propozycji.

W tej edycji więcej możliwości

Prace nad BBO trwają cały rok. Najpierw konsultowaliśmy zasady BBO. Później mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły – w tym roku przedstawili ich ponad 800. Następnie były  one weryfikowane. Specjalny zespół ds. weryfikacji sprawdził m.in. lokalizację, czy projekt miał charakter ogólnodostępny oraz jakie są szanse na szybką realizację inwestycji. W tym roku nowością była możliwość zgłaszania pomysłów sportowych i rekreacyjnych na terenach niemiejskich nap. spółdzielni mieszkaniowych. Na tym etapie wypowiadali się także mieszkańcy w ramach weryfikacji obywatelskiej. Po intensywnych pracach, w które włączyły się również rady osiedli oraz członkowie Rady ds. Partycypacji Społecznej przychodzi czas na głosowanie. Rada ta skupia przedstawicieli różnych środowisk, w tym strony społecznej – organizacji pozarządowych, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Seniorów, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miasta, Rad Osiedli, Radnych Rady Miasta z każdego klubu oraz pracowników urzędu.


Głosujemy przez miesiąc
Głosowanie odbywa się w dniach 2-30 listopada (star i meta o godz. 12.00), za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie zajmuje kilka minut. Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Wyniki poznamy do końca grudnia.

Potrzebujesz pomocy w głosowaniu? Pomożemy

Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w wypełnieniu elektronicznego formularza i nie mają dostępu do Internetu mogą liczyć na pomoc.  Punkty do głosowania w BCOPW i Młynach Rothera. Można też zagłosować za pośrednictwem infolinii dzwoniąc w dni robocze w godz. 8-16 na numery telefonów 52 51-53-555.
Dodatkowo w galeriach handlowych i na jarmarku bożonarodzeniowym pojawią się stanowiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować. Jeśli masz inne pytania napisz do nas: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl

Promuj projekty
Zachęcamy do promowania projektów poddanych pod głosowanie. Sposobów może być wiele i zależą tylko od kreatywności i zaangażowania zwolenników poszczególnych projektów. Poniżej znajduje się plakat do pobrania, który można wywiesić w ogólnodostępnych miejscach i tym samym zachęcić swoich sąsiadów, rodzinę, znajomych czy przyjaciół do głosowania na konkretne projekty.

BBO w liczbach:

•    liczba projektów pod głosowanie 473
•    projekty osiedlowe 244
•    Mikroprojekty osiedlowe 153
•    Projekty ponadosiedlowe 9
•    Projekty społeczne 67

Materiały do pobrania:
•    Plakat projektodawcy (pobierz)

•    Ulotka (pobierz)


Zagłosuj! Kilkaset dobrych projektów dla Bydgoszczy. Jest w czym wybierać!  Zagłosuj! Kilkaset  dobrych projektów dla  Bydgoszczy. Jest w czym wybierać! Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 00:30 Rating: 5

1 komentarz:

  1. dziś ostatni dzień głosowania, a zamieszczony link informuje, że głosowanie już się zakończyło ;(

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.