Kultura na osiedlach – nowe możliwości

Zakończyły się prace przy budowie sceny widowiskowej przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. To jedna z kilku inwestycji, które pozwolą na organizowanie większej liczby wydarzeń kulturalnych na bydgoskich osiedlach. Nowe możliwości i przestrzenie zyskują też osiedlowe biblioteki.
- W ostatnich latach skierowaliśmy potężne środki na przebudowę obiektów służących kulturze – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski -  Dzięki nim ogromnym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia w zrewitalizowanym Teatrze Kameralnym, coraz więcej imprez organizuje Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Trwa rozbudowa Teatru Polskiego i Opery Nova. Cieszę się, że wiele mniejszych placówek stale pracuje również nad rozwojem swojej oferty. Obecnie realizowane inwestycje m.in. na Szwederowie z pewnością pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tych miejsc. Dzięki nim kultura jest bliżej mieszkańców.
Nowa scena na Szwederowie


Przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Leszczyńskiego zakończyła się budowa nietypowej sceny, w formie nowej części budynku. Przylega do sali gimnastycznej, która po renowacji została dostosowana do wydarzeń rekreacyjno-sportowych. To wyjątkowy projekt, bowiem widownia może  znajdować się w środku budynku, jak i na zewnątrz. Umożliwiają to rozsuwane drzwi. Powstało też zaplecze sanitarne.
W ramach zadania odnowiono też elewację zewnętrzna. W samym budynku wymieniliśmy  stolarkę okienną. Oprócz występów artystycznych, scena stanie się  miejscem do organizacji treningów i zawodów dla szachistów czy tenisistów stołowych, którzy rozwijają się w progach MDK nr 2. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Pochłonęła ona ponad 1 mln zł. Obecnie rozpoczęły się odbiory, wkrótce organizowane będą pierwsze wydarzenia. Placówka zyskała też nowe wyposażenie.

W przyległym do „emdeku” jordanowskim ogrodzie zleciliśmy też modernizację urządzeń. Nowością będzie duży zestaw do zabawy w kształcie zamku, wyposażony w wiele innych elementów rozwijających sprawność i kreatywność najmłodszych mieszkańców.Biblioteki z nowymi przestrzeniami i sprzętem


W tym roku stworzymy strefę kultury przy bibliotece na Szwederowie przy ul. M. Konopnickiej 28. Uzupełnimy również zbiory o nowe książki, audiobooki i gry planszowe. Filia biblioteki wojewódzkiej na Bielawach zakupi natomiast projektor i ekran, który umożliwi wyświetlanie filmowych seansów. Na te zadania zabezpieczamy prawie 700 tysięcy złotych.W ubiegłym roku zakończyliśmy natomiast przebudowę biblioteki na Kapuściskach. Powstała w niej Strefa Aktywnego Umysłu. Ma ona charakter pracowni dla działaczy społecznych, miejsca spotkań dla środowiska przedszkolnego, szkolnego, studenckiego i senioralnego. W trakcie modernizacji biblioteki wyposażono ją także w elementy umożliwiające odpoczynek i rekreację. Złamaliśmy też bariery ograniczające dostęp do biblioteki osobom z niepełnosprawnościami. Zadanie pochłonęło 340 tysięcy złotych.Z kolei przy bibliotece na Jacicach powstała przestrzeń zachęcająca do spędzania w niej czasu z dziećmi i czytania na świeżym powietrzu. W tym roku planujemy  powiększenie księgozbioru placówki o poszukiwane książki dla najmłodszych i dorosłych czytelników.Kupiliśmy też 100 leżaków, które pozwolą w komfortowych warunkach uczestniczyć w plenerowych imprezach organizowanych nad Kanałem Bydgoskim. Trafiły one do Muzeum Starego Kanału Bydgoskiego, które organizuje coraz więcej eventów na świeżym powietrzu. Muzeum zyskało także mobilną scenę.
Te zadania do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Umożliwią one także organizację plenerowych pokazów filmowych, koncertów, festynów i potańcówek.

Kultura na osiedlach – nowe możliwości  Kultura na osiedlach – nowe możliwości Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:06 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.