Do parku Wolności po nowych schodach

Trwa przebudowa schodów łączących ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. To kolejny element rewitalizacji spacerowego ciągu na Wzgórzu Wolności.
Schody znajdujące się naprzeciwko Torbydu są częścią trasy spacerowej, biegnącej przez zrewitalizowany Park Wolności. Rozpoczynają się na wysokości ul. Toruńskiej 88. "Stare" stopnie i barierki zostały już zdemontowane. Obecnie trwa montaż nowych schodów i krawężników. Docelowo przebudowany zostanie też chodnik od ul. Toruńskiej. Wbudowane zostaną elementy strukturalne ułatwiające orientację osobom niewidomym. Zamontujemy też nowe balustrady.
Praca remontowe zakończą się jeszcze przed wakacjami. Wykonawcą robót jest firma Affabre. Wartość zadania to ponad 530 tysięcy złotych. Przebudowa schodów to kolejny już etap rewitalizacji parku wkomponowanego w Zbocze Bydgoskie W ostatnich latach wzdłuż całego ciągu spacerowego w kierunku ul. Kujawskiej realizowaliśmy szereg innych inwestycji o wartości około 2,5 mln zł:

  • Przebudowa i budowa nowych alei spacerowych
  • Budowa ścieżki rowerowej
  • Budowa nowego oświetlenia
  • Budowa kładki widokowej nad trasą Uniwersytecką (wkrótce patronować ma jej NATO)
  • Dosadzenie drzew i krzewów (łącznie 681 szt.) oraz ziół i roślin kwitnących
  • Doposażenie parku w małą infrastrukturę (altanę, mały plac zabaw, ławki, kosze)
  • Budowa nowych schodów od strony ul. Kujawskiej

W trakcie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali również do realizacji budowę dużego placu zabaw z drewnianymi konstrukcjami, które przybliżać mają życie zwierząt. Plac zabaw powstanie na wysokości Zielonych Arkad.
Warto wiedzieć:

Zespół zieleni na Wzgórzu Wolności jako założenie parkowe powstał w latach 1911-1913, wykorzystując istniejący drzewostan naturalny oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo założenie utrzymane było w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Jego obszar wynosił 7 ha. Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka. Została ona w 1928 roku wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w miejscu wyburzonej wieży urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. 

źródło: www.bydgoszcz.pl

Do parku Wolności po nowych schodach  Do parku Wolności po nowych schodach Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:13 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.