Zielone projekty w ramach BBO

Wiele zwycięskich projektów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczy rozwoju terenów zielonych na terenie miasta. W 2023 roku mieszkańcy zgłosili 822 projekty w ramach BBO (61 więcej niż rok temu), a weryfikację przeszło 473 (26 więcej niż rok temu). Projekty, które uzyskały największą liczbę głosów zostały wpisane do budżetu Miasta na 2024 rok.
Wśród zwycięskich pomysłów osiedlowych znalazła się m.in. inwestycja dotycząca zagospodarowania terenu wokół Balatonu na Bartodziejach. Projekt zakłada utworzenie plaży i miejsca do spacerów między ulicami: M. Curie – Skłodowskiej, Polanka, Swarzewska i Ceramiczna. Założenie łąki kwietnej na zieleńcu u zbiegu ulic Bałtyckiej i Kołobrzeskiej (niedaleko Szkoły Podstawowej nr 32) to kolejny ze zwycięskich mikroprojektów osiedlowych. Obszar nadaje się doskonale na łąkę kwietną - posiada sporo dobrze naświetlonej powierzchni. Łąka stanie się domem dla setek owadów i roślin oraz poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Wokół łąk poprawi się również jakość powietrza.


Kolejną inwestycją realizowaną w oparciu o BBO jest utworzenie skweru Małej Łąki II-etap, na terenie zielonym między ul. Glinki a Bohaterów Kragujewca. W ramach zadania przewidziane jest nasadzenie wielu nowych roślin iglastych. Dzięki temu skwer będzie miał oryginalny i niepowtarzalny charakter. W tak urokliwym miejscu wiele gatunków ptaków znajdzie dla siebie schronienie. Drugi etap obejmuje także wykonanie dodatkowych nasadzeń oraz łąkę kwietną. W parku Dolina Pięciu Stawów, pomiędzy stawem przy Castoramie a ul. Orlą i Piękną, zaplanowano budowę 25 słupów oświetlenia parkowego z oprawami typu LED. Poprawi się tym samym bezpieczeństwo spacerowiczów oraz zwiększy jego dostępność po zmroku. Nowe nasadzenia drzew w ramach mikroprojektu osiedlowego BBO zaplanowano również na osiedlu Leśnym.


W centralnej części parku milenijnego położonym w Starym Fordonie pomiędzy ulicą Fordońską i Nad Wisłą,  znajduje się duży zbiornik wodny. To  pozostałość po wyrobisku gliny na potrzeby dawnej cegielni. W ubiegłym roku sfinalizowane zostały prace nad dokumentacją. Teraz zlecamy prace budowlane. Obejmą one między innymi oświetlenie alejki łączącej ul. Fordońską z ul. Nad Wisłą, ustawienie  ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych. Metalowa konstrukcja z nazwą parku stanie przy wejściu na jego teren. Obecnie trwa przetarg na realizację robót budowlanych.
Miejskie tereny zielone to nie tylko miejsca rekreacji i odpoczynku. Zagospodarowanie terenów zieleni umożliwia poprawę estetyki terenów miejskich i wspiera różnorodność biologiczną. Do ostatnich zleconych prac związanych z ubogaceniem terenu miasta w liczne nasadzenia oraz dbałość o zachowanie i zwiększanie terenów zielonych zaliczyć możemy m.in.:


- rewitalizację placu Wolności (w listopadzie 2023 r. rozstrzygnęliśmy główny przetarg na rewitalizację placu Wolności. Na placu nasadzonych zostanie wiele drzew i pojawi się dużo zieleni), szczegóły TUTAJ.


- rewitalizację parku nad Kanałem Bydgoskim (m.in. dosadzenie nad brzegami Kanału Bydgoskiego ponad 100 nowych drzew oraz 250 krzewów, szczegóły TUTAJ.


- rewitalizację placu Kościeleckich (zgodnie z projektem rewitalizacji placu wszystkie prace prowadzone są z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Wiosną zakwitną krokusy, które wykonawca jesienią 2023 r. nasadził zgodnie z projektem podkreślając osiowy układ skweru), szczegóły TUTAJ.


Zakończyły się prace nad Bydgoskimi Standardami Zieleni, które trwały prawie 2 lata, szczegóły TUTAJ.


Zielone projekty w ramach BBO Zielone projekty w ramach BBO Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:08 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.