Wielopokoleniowy park zabaw i rekreacji „Fordoński Skwer” w budowie

 W Fordonie u podnóża Góry Szybowników w Fordonie trwa budowa  wielopokoleniowego parku zabaw i rekreacji. Zadanie jest realizowane ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Kosztuje blisko pół miliona złotych.
 Pomysł wybudowania parku, w którym znalazłyby się urządzenia do zabawy dedykowane dzieciom w różnym wieku oraz siłownia zewnętrzna, dla osób dorosłych został zgłoszony w trakcie przedostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie zdobyło też największą liczbę głosów w Nowym Fordonie. W pierwszej kolejności przygotowany został projekt zagospodarowania rozległego terenu w rejonie ul. Rataja. Znajduje się on u podnóża Czarnej Góry, ze szczytu której kiedyś startowały szybowce.

 Projekt zakłada posadowienie poszczególnych urządzeń z podziałem na strefy odpowiednie dla  kategorii wiekowej użytkowników. W pierwszej strefie znajdzie się plac zabaw dla dzieci starszych wyposażony w duży zestaw z wieloma atrakcyjnymi elementami jak np. ślizgi, zjeżdzalnie, gry, ścinki wspinaczkowe, lunety
 W strefie dla dzieci młodszych znajdą się natomiast trzy mniejsze zestawy zabawowe z takimi atrakcjami jak np. mostki, lady, telefon tubowy czy wagon transportowy.
Wszystkie elementy mają wspomagać rozwój fizyczny, koordynację ruchową jak również kształtować umiejętności intelektualne i rozwój społeczny dzieci.
 Osobną strefę tworzyć mają huśtawki. Zostaną tam zamontowane trzy różne typy urządzeń, dedykowane dzieciom w różnym wieku.
 W wielopokoleniowym parku swoją strefę będą miały również osoby dorosłe. Ustawione zostaną tam urządzenia i przyrządy gimnastyczne umożliwiające wykonywanie ćwiczeń na poszczególne partie mięśni.

W sumie będą to trzy stacje gimnastyczne, każda wyposażona w trzy różnorodne przyrządy do wykonywania ćwiczeń, co daje łącznie 9 stanowisk. Rozmieszczone wokół centralnych słupów przyrządy do ćwiczeń, wyposażone będą w instrukcje do ćwiczeń.


Obecnie trwają pierwsze prace budowlane.  Ustawiane są krawężniki i wykonywane są prace ziemne. Montaż wszystkich urządzeń zakończy się jeszcze wiosną. Koszt inwestycji to 447 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć 
Znak trzech mew w okręgu, który górować będzie nad placem nawiązuje do istniejącej w latach 1933-1963 Szkoły Szybowcowej w Fordonie. Jest jednym z symboli dzielnicy. Umiejscowiony został na stoku wzgórza nazywanego Górą Szybowników (wcześniej nazywana była też Łysą, Czarną lub Czarcią Górą). Różnica wysokości pomiędzy szczytem wzniesienia, a poziomem osiedla Fordon wynosi 54 metry. Z racji swego położenia wzgórze stanowi dla wielu mieszkańców doskonały punkt widokowy. Znak został odnowiony w ubiegłym roku również ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wielopokoleniowy park zabaw i rekreacji „Fordoński Skwer” w budowie Wielopokoleniowy park zabaw i rekreacji „Fordoński Skwer” w budowie Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:13 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.