Skwer Siła Ciszy Mariampola w budowie

Na osiedlu Tatrzańskim powstaje bogato wyposażony skwer rekreacyjny. Inwestycja realizowana jest w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.
 
 
Skwer powstaje na niezagospodarowanym terenie pomiędzy ulicami Tatrzańska i Galla Anonima.
Zaprojektowano w nim kilka stref. W części północnej znajdzie się plenerowa siłownia z czteroma wielostanowiskowymi  przyrządami do ćwiczeń.
W części południowej zbudowana zostanie drewniana altana. Poza tym zaplanowano montaż koszy na śmieci oraz stojaków na rowery.
Teren zostanie ogrodzony. Projektanci przygotowali również ciekawy plan aranżacji zieleni. Zakłada on nasadzenia maksymalnej możliwej liczby drzew i krzewów, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów, szybko rosną i dość dobrze znoszą zanieczyszczenie środowiska i trudne warunki miejskie.

Do aranżacji wykorzystane zostaną rosnące już sosny. Poza tym na stoku dosadzone zostaną dęby, klony, sosny i świerki oraz blisko 200 krzewów, między innymi bzy, krzewuszki, tawuły i pęcherznice.
 

W przyszłości możliwe będzie też doposażenie południowej części skweru o inne atrakcje np. stoliki do gry w szachy lub kolejne ławki. Wiosną u podnóża fordońskiej skarpy na osiedlu Szybowników otwarty został natomiast wielopokoleniowy park aktywnej rekreacji. Tę inwestycją również udało się zrealizować w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Skwer Siła Ciszy Mariampola w budowie Skwer Siła Ciszy Mariampola w budowie Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:27 Rating: 5

6 komentarzy:

 1. Po blisko 30 miesiącach od zgłoszenia projektu do BBO e.2016 można by rzec... W KOŃCU! :D
  PS Dzięki wytycznym WGK UMB które zażyczyło sobie w ramach realizacji aż 3 letni okres pielęgnacji, nowych roślin posadzonych będzie równe ZERO... także wypadałoby podpowiedzieć Prezydentowi o potrzebie wzrostu budżetu WGK na pielęgnację nowych skwerów zrealizowanych z BBO, aby te nie drenowały i tak skromny budżet obywatelski większości osiedli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama realizacja poprzedzona była przygotowaniem w porozumieniu z autorem projektu dokumentacji projektowej. Projekty BBO realizowane są do kwoty przeznaczonej na zadania. W przyszłej edycji mieszkańcy będą mogli wnioskować o doposażenie skweru.

   Usuń
  2. Ależ ja nie neguję czasu potrzebnego na realizację tej inwestycji, zwłaszcza że jest to pierwsza miejska inwestycja rekreacyjna na terenie Mariampola w jego historii - a gdyby nie BBO to jeszcze przez wiele lat nic by tu nie powstało (Władza ma swoje priorytety i po swojemu interpretuje zrównoważony rozwój Miasta zapisany w jego statucie), ale neguję dodatkowe wytyczne Wydziału Gospodarki Komunalnej które pojawiły się w międzyczasie i przyczyniły się do wydłużenia czasu realizacji (uwalenie jednego przetargu) wraz z ograniczeniem zakresu prac zielonych. Nie chcecie inwestycji pod dachem w BBO (bo generują kolejne koszta w ramach późniejszego funkcjonowania), wieloletnia pielęgnacja nowej zieleni na terenach inwestycji BBO wpisana została w koszt ich budowy, czy zatem BBO chcecie realizować wyłącznie w systemie "wybuduj i zapomnij" i pozytywną weryfikację przejdą tylko projekty zgodne z tym kryterium? Niestety ewaluacja BBO podąża w złym kierunku. Oby w przyszłej edycji budżet był bardziej Obywatelski. Czuwajcie Obywatele z Ratusza! :)

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że jest to dogadane z tamtejszą spółdzielnią mieszkaniową, która ma w planach budowę jednego lub dwóch nowych bloków w pobliżu? I nie okaże się, że trzeba będzie coś przesuwać, bo koliduje z chodnikiem albo innym parkingiem? Cieszę się, że inwestycja ruszyła i trzymam kciuki za jej realizację!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inwestycja jest zlokalizowana na miejskiej działce. pozdrawiamy

   Usuń
 3. To pięknie, że sadzi się dużo drzewek i krzewów, ale DLACZEGO DOPUSZCZA SIĘ DO TEGO, ŻE WIĘKSZOŚĆ ICH USYCHA?!
  Na Leśnym w Parku koło Klubu POW i koło dworca PKP większość młodych drzewek uschło, czy "nie przyjęło się", jak mówią ci, którzy po prostu nie pilnują sprawy! Uschły drzewka posadzone w 2015 i 2016.
  Jestem przeciwniczką wycinania ZDROWYCH, choć starszych drzew, np. na Placu Kościeleckich. Tak nie wolno!
  Bydgoszcz to nie nowe 50-letnie miasto, aby miało STRASZYĆ młodymi i uschłymi drzewkami i krzaczkami!!!
  Więcej szacunku dla zieleni w Bydgoszczy!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.