Przywracamy Balaton mieszkańcom


Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Bydgoszczy zyska drugą młodość. Na Bartodziejach powstanie wielofunkcyjny park oraz otwarte kąpielisko. Bydgoszczanie skorzystają z kąpieli w Balatonie już za dwa lata.
 
 Park nad Balatonem jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Bartodziejów. W ostatnich latach został wyposażony w szereg atrakcji, m.in. wielofunkcyjne boisko sportowe, boisko do siatkówki plażowej, wybudowano wybieg dla psów i miasteczko ruchu rowerowego. Przebudowana została też część ścieżek i oświetlenia. W ubiegłym roku zadbaliśmy o nowe nasadzenia - w parku przybyło 70 drzew i 1000 krzewów różnych gatunków. Atrakcją osiedla są charakterystyczne, podświetlone fontanny wodne, które działają wiosną i latem.
 

Obecnie prowadzone są badania mikrobiologiczne wody w zbiorniku wodnym Balaton pod kątem zorganizowania w tym miejscu kąpieliska – mówi prezydent Rafał Bruski. Wykonuje je Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Przeprowadzono już osiem z dziewięciu zaplanowanych badań, w odstępach 2 tygodniowych. Zakończą się one pod koniec września. Badano pięć parametrów i wszystkie są poniżej normy co oznacza, że woda odpowiada wymaganiom mikrobiologicznym dla wody do kąpieli, tzn. parametry charakteryzujące jakość wody w kąpielisku i miejscu przeznaczonym do kąpieli spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Otwiera nam to drogę do przywrócenia Balatonu mieszkańcom i odbudowy kąpieliska – tłumaczy prezydent.

Wkrótce na mieszkańców Bartodziejów czekać będą także nowe atrakcje. W parku powstanie m.in. ścieżka zdrowia z urządzeniami do ćwiczeń i wiele dodatkowych nasadzeń. Prace pochłoną 288 tysięcy złotych. Ich zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku. Inwestycja jest realizowana w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Dodatkowo planowane jest stworzenie plenerowej siłowni w sąsiedztwie wybiegu dla psów. Powstaną również placyki rekreacyjne zachęcające do spotkań i spędzania ciepłych dni na świeżym powietrzu. Będą wyposażone w wygodne ławki i siedziska, a wokół nich pojawią się też kolejne kolorowe rośliny. Z myślą o wprowadzeniu pnączy przy jednej ze ścieżek zamontowany zostanie trejaż. Korzystając z okazji podniesiony zostanie poziom terenu na ścieżkach przebiegających w pobliżu dużych drzew, dzięki czemu ich korzenie nie będą niszczyły chodników.

We wcześniejszych latach teren nad Balatonem był także modernizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Zrealizowano tam projekt "Bartodzieje na sportowo". Powstały wówczas skatepark, wielofunkcyjne boisko sportowe z nawierzchnią z poliuretanu, boisko do siatkówki plażowej wraz z ogrodzeniem i piłkochwytami oraz zamontowano urządzenia sportowe, oświetlenie zewnętrzne i położono chodniki.
Balaton w liczbach:
- Powierzchnia parku - 5,16 ha
- Długość ścieżki otaczającej akwen – ok. 720 m
- Koszt dodatkowej infrastruktury i nasadzeń-  288 tysięcy

Jezioro zwane Balatonem powstało jako zbiornik poeksploatacyjny po cegielni, funkcjonującej od 1886 roku. Zagospodarowanie akwenu dla celów rekreacyjnych nastąpiło w latach 70. Ubiegłego wieku, w czasie kiedy powstawało osiedle. W lato akwen służył mieszkańcom jako kąpielisko, a zimą pełnił funkcję lodowiska. W 2006 roku wykonano generalny remont bulwaru, odnowiono alejki spacerowe oraz uporządkowano zieleń.

Przywracamy Balaton mieszkańcom Przywracamy Balaton mieszkańcom Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:03 Rating: 5

2 komentarze:

  1. Jakie aktywności nad jeziorem polecacie i co lubicie robić w wolnym czasie? Dla mnie podstawą jest chyba korzystanie ze sportów i sprzętów wodnych. Ostatnio upodobałam sobie kajaki i korzystam z różnych okazji, aby sobie popływać. Jeśli też lubicie, to możecie sprawdzić np. stronę https://gokajak.com/ , aby zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria, które przy kajakach mogą się przydać. Niezależnie od tego, czy wybieracie daleki, czy krótkie i szybkie wypady.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie byłoby też w niektórych miastach, w których jest dostęp do wody, jezior, rzek, aby można było pływać łódkami. Nie wszędzie jest taka możliwość, na pewno potrzeba tutaj odpowiednich działań, ale i tak w razie ochoty jest z czego korzystać. Świetną informacją jest to, że łódki można przewieźć w różne miejsca, jeśli ma ona odpowiednie rozmiary. Przyda się do tego wszystkiego przyczepa podłodziowa z płozami . Taką przyczepę dobieracie do wielkości i szerokości łodzi, którą posiadacie.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.