Inwestujemy w bezpieczeństwo

W tym roku zdecydowanie poprawimy bezpieczeństwo pieszych na kolejnych przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Planujemy doświetlenie co najmniej 20 „zebr” i montaż sygnalizacji świetlnej na kolizyjnym skrzyżowaniu Pelplińska-Orląt Lwowskich-Lawinowa. Powstaną też kolejne wyniesione skrzyżowania.

- Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zrealizowane już zadania pokazują, że to skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Dlatego wdrażamy kolejne zadania tego typu na bydgoskich ulicach – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. 
Na terenie miasta kontynuowany będzie też program doświetlania przejść dla pieszych. Do realizacji skierowanych zostanie  około 20 zadań. Będą finansowane przede wszystkim w oparciu o środki miasta. Inwestycje związane z doświetleniem przejść są wstępnie planowane w następujących lokalizacjach:
    Wały Jagiellońskie 12 (przystanek)
    Twardzickiego-Przybory
    Andersa-Wiadukt
    Nakielska-Chłopickiego
    Jagiellońska-Piotrowskiego
    Fordońska-Zakłady Zbożowe
    Fordońska-Magazynowa
    Szubińska-Łabiszyńska
    Szubińska 101 (klub Logistyk)
    Kaczyńskiego- Sandomierska
    Kamienna-Bałtycka
    Fordońska-Gajowa
    3 Maja-Skargi
    Nakielska-Słoneczna
    Mickiewicza-20 Stycznia
    Markwarta 7 (przy parku Witosa)
    Królowej Jadwigi-Łokietka
    Toruńska-Żupy
    Pelplińska-GOPR-u
    Szpitalna-Zdrowotna
    Glinki-Kozala

Część zadań przygotowywana jest również w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.  Jednocześnie ZDMiKP bierze udział w konkursie „Razem bezpieczniej” i współpracuje z firmą ENEA. Stwarza to szansę na zrealizowanie jeszcze w tym roku większej liczby zadań. Ich ostateczny zakres zostanie dostosowany do zabezpieczonych środków i pozyskanego dofinansowania.
Pierwszy etap już gotowy
Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.
Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.
Sygnalizacja na Tatrzańskim
Ponadto planujemy inne działania związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych polegające na przebudowie jezdni w obrębie przejść dla pieszych np. na ulicy Bronikowskiego w miejscu przecięcia ze szlakiem spacerowym wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Pojawią się też kolejne progi zwalniające w strefach o ograniczonej prędkości np. na południowym odcinku ul. Gajowej.
ZDMiKP planuje też zlecić  budowę większej sygnalizacji świetlnej wokół skrzyżowania ulic Pelplińskiej, Lawinowej i Orląt Lwowskich. Ułatwi ona nie tylko przekraczanie jezdni pieszym i przejazd rowerzystom. Zdecydowanie poprawi też bezpieczeństwo kierowców wyjeżdżających z podporządkowanych ulic. Zadanie będzie wiązało się też ze zmianami w oznakowaniu skrzyżowania.

Inwestujemy w bezpieczeństwo Inwestujemy w bezpieczeństwo Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:45 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.