Wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2020 roku

Poznaliśmy wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2020 roku. Ponad 60 tysięcy głosów oddali mieszkańcy na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ich realizację pomimo pandemii i trudnej sytuacji samorządów przeznaczymy aż 16,1 mln zł. W 2021 roku zrealizujemy co najmniej 23 małe projekty społeczne, 3 projekty ponadosiedlowe oraz 56 projektów osiedlowych.

wyniki głosowania  (POBIERZ PDF)Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w mieście w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto zagwarantowało na ten cel 16,1 mln zł. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy – łącznie oddano na nie ponad 60 tysięcy głosów, w tym ponad 21513 na projekty osiedlowe, 19400 na ponadosiedlowe i 19103 na małe projekty społeczne. W tym roku z powodu pandemii głosowaliśmy tylko elektronicznie.

Na zainteresowanie Bydgoskim Budżetem Obywatelskim wpłynęło między innymi aktywne promowanie projektów przez osoby zgłaszające i społeczników. Do głosowania zachęcała też zwiększona pula środków na osiedlowe projekty.

- W imieniu prezydenta Rafała Bruskiego dziękuję, za każdy z 60 tysięcy głosów oddanych przez blisko 22 tys. bydgoszczan. Wszystkie te głosy to zasługa dobrych pomysłów na inwestycje i działania w miejskiej przestrzeni. Istotną rolę odegrali także społecznicy, którzy zachęcali do głosowania na poszczególne projekty. Bydgoski Budżet Obywatelski to projekt, który angażuje największy odsetek bydgoszczan, warto dalej go rozwijać i promować. Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta, ten Program będziemy realizować  zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami -  mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta.

Małe projekty społeczne. Spędzimy czas razem

A to dzięki małym projektom społecznym, które w wybieraliśmy już po raz drugi. Aż 23 z nich doczeka się realizacji. Będzie to m. in. Kanał Kultura - koncerty nad Kanałem Bydgoskim, plenerowe kino letnie nad Balatonem czy w Fordonie. W tym roku możemy także liczyć na bezpłatne przejazdy zabytkowymi autobusami.

Ponadosiedlowa rekreacja

Sporym zainteresowaniem cieszyły się projekty ponadosiedlowe. Autor projektu dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedla. Najwięcej – niemal 3 tys. głosów - zdobyła minitężnia w Myślęcinku, stanie na Różopolu. 
 
Drugim zwycięskim projektem jest kontynuacja Wielkiej Pętli Fordonu – powstanie tam kolejny fragment trasy rekreacyjnej u podnóża Fordońskich Górek (projekt uzyskał blisko 2,5 tysiąca głosów). Za blisko 1 mln zł możliwa będzie również budowa kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego nad Starym Kanałem Bydgoskim obok wybiegu dla psów.


Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bdgbo.pl

Zasada działania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego polega na wydzieleniu z budżetu miasta kwoty na realizację zadań zgłaszanych przez mieszkańców Bydgoszczy. Kwota 12.303.575 zł obejmuje: kwotę 11.602.500 zł, która dzielona jest w ten sposób, że 25% kwoty (ok. 100 tys. zł) na realizację projektów osiedlowych dzielone jest po równo na wszystkie osiedla, a 75% kwoty na realizację projektów osiedlowych dzielone jest proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na terenie danego osiedla, z dodaniem środków pozostałych dla poszczególnych osiedli z poprzednich edycji programu Bydgoski Budżet Obywatelski w wysokości 701.075 zł. Kwota 3.094.000 zł przeznaczona na projekty ponadosiedlowe oraz kwota 773.500 zł przeznaczona na małe projekty społeczne. Decyzje, które zadania realizować podjęli w głosowaniu mieszkańcy. realizować podjęli w głosowaniu mieszkańcy.
Do realizacji mogą zostać skierowane projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty przeznaczonej na realizację projektów w ramach budżetu przeznaczonego na dane osiedle. O kolejności decyduje lista rankingowa na podstawie wyników głosowania mieszkańców.

pełne opisy wybranych projektów

 

Wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2020 roku Wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2020 roku Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:21 Rating: 5

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.