Ulice i place zachęcą do spaceru

Po gruntownej modernizacji deptaka wzdłuż al. Ossolińskich rozpocznie się kolejna zielona zmiana w tej części miasta. Przebudowany zostanie plac u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i J. Niemcewicza, przed wejściem do rewitalizowanego Ogrodu Botanicznego UKW.

Zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem plac przed "botanikiem" nabierze zupełnie nowego wyglądu. Jezdnie w jego sąsiedztwie zostaną przewężone, a chodniki przebudowane. Pojawią się nowe nasadzenia. Nie zabraknie też  elementów małej architektury. Przejścia dla pieszych zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie w ten sposób pierwszy tak zwany parklet – miejsce dedykowane pieszym wygospodarowane z jezdni. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 150 tysięcy złotych. Obecnie trwa przetarg na prace budowlane. Po podpisaniu umowy zakończą się one w ciągu 2 miesięcy. Zadanie realizujemy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Wkrótce ruszą też prace rewitalizacyjne na terenie samego „botanika”. 

Na finiszu są natomiast prace wzdłuż al. Ossolińskich.  W ramach przebudowy wymieniono już nawierzchnię istniejących ścieżek spacerowych. Zastosowana została  całkowicie przyjazna dla środowiska nawierzchnia mineralna w piaskowym kolorze. W otoczeniu kilkudziesięciu dębów czerwonych zamontowane zostaną jeszcze stylowe ławki, kosze na śmieci i psie odchody. Nowością będą  także donice na kwitnące kwiaty. Całość zostanie  wkomponowana w istniejącą zieleń – w tym urokliwym miejscu rośnie 81 dębów czerwonych. Przy okazji przygotowano podłoże dla 46 nowych dębów czerwonych. Koszt wszystkich prac to prawie pół miliona złotych.


Przed wakacjami na jezdniach wymalowane zostaną też pasy ruchu  dla rowerzystów. O takie rozwiązanie wystąpiło Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna. Drogowcy po przeprowadzeniu analiz, przygotowali projekt, który przewiduje likwidację jednego pasa drogowego, przeniesienie miejsc postojowych z chodnika na jezdnię i utworzenie pasów dla rowerzystów. Wydzielone pasy powstaną na jezdni w odstępie od parkujących pojazdów, a w obrębie skrzyżowań pojawi się czerwona nawierzchnia. Dodatkowo dla rowerzystów skręcających w lewo w ul. Kopernika i Szymanowskiego planuje się utworzenie śluz rowerowych. Wjazd na pasy rowerowe zostanie zabezpieczony wyspami. Prace zostaną zrealizowane przy okazji odnawiania oznakowania poziomego w całym mieście w okresie letnim.

Warto wiedzieć

Sielanka to kompleks charakteryzujący się obfitością zieleni, ciekawą architekturą willową i eleganckimi gmachami użyteczności publicznej. Dzielnica zaprojektowana została na początku XX-wieku przez Josepha Stübbena. Całe założenie powstało w duchu idei Miasta-Ogrodu. Koncepcja ta opiera się na luźnej, niskiej zabudowie, ale przede wszystkim dużym udziale terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta. W ostatnich latach miasto zrealizowało szereg innych przedsięwzięć, które przywracają osiedlu dawny blask. Zrewitalizowany został park J. Kochanowskiego, konserwatorskie dotacje wspierały remonty zabytkowych budynków i odnowione zostały nawierzchnie najważniejszych ulic w tej części miasta. W tym roku miejska dotacja pomoże w remontach budynków przy al. Ossolińskich 4-6. 
Ulice i place zachęcą do spaceru Ulice i place zachęcą do spaceru Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:21 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.