Tężnie zrobią klimat w Myślęcinku i Starym Fordonie

Ruszamy z przygotowaniami do budowy kolejnych mini-tężni. Konstrukcje staną w Starym Fordonie i Myślęcinku. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na zadania z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej powstały takie obiekty na osiedlach Wyżyny, Osowa Góra oraz Terenach Nadwiślańskich.

Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach, dziś są też na polskich osiedlach. Dzięki głosom mieszkańców w BBO takie konstrukcje powstają również w Bydgoszczy. Mini-tężnie solankowe zostały wybudowane w trzech lokalizacjach, przy ulicach: Wielorybiej, Modrakowej i Hallera. Tereny wokół obiektów zostały uporządkowane, pojawiły się elementy małej architektury tj. ławki i stojaki na rowery. Konstrukcje są podświetlane po zmroku. Parametry techniczne tężni to 12 metrów długości i niemal 4 metry wysokości. Konstrukcja obiektu została wykonana z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka.


Teraz ogłosiliśmy przetarg na dwie kolejne mini-tężnie, które w czasie poprzedniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wygrały głosowanie. Jedna z nich zostanie wybudowana z Starym Fordonie przy ulicy Targowisko, kolejna stanie na polanie Różopole w Myślęcinku. Na ponadosiedlowy projekt realizowany w Leśnym Parku Kultury i wypoczynku zagłosowało blisko 3 tysiące bydgoszczan. Osiedlowy pomysł w Starym Fordonie wsparło natomiast prawie 200 mieszkańców. Wpisuje się on również w szereg innych działań związanych z rewitalizacją tej części miasta.

W pierwszej kolejności powstanie niezbędna dokumentacja projektowa, a następnie realizowane będą prace budowlane. Zakładamy, że mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli skorzystać z obiektów wiosną przyszłego roku. Na realizacje obu inwestycji miasto zabezpieczyło około 1 miliona złotych.

Mini-tężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w minitężniach.

Dziękujemy za Wasze pomysły!

15 lipca zakończyło się zgłaszanie pomysłów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 października trwa weryfikacja obywatelska projektów na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO. Weryfikacja obywatelska projektów zgłoszonych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego polega na przekazywaniu opinii mieszkańców Bydgoszczy o zgłoszonych projektach. W dniach 1-30 grudnia odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2022 roku. Przypomnijmy, że na zadania BBO miasto zagwarantowało w tym roku kwotę blisko 16 mln zł.

Tężnie zrobią klimat w Myślęcinku i Starym Fordonie  Tężnie zrobią klimat w Myślęcinku i Starym Fordonie Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 14:51 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Proszę o informację co z tężnią w Starym Fordonie.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.