Kupujemy wóz i sprzęt dla naszych strażaków

Zamawiamy sprzęt dla naszych strażaków z OSP Bydgoszcz - Fordon. Wyposażymy ich w średni samochód ratowniczo-gaśniczy i specjalistyczny sprzęt. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.


Ochotnicza Straż Pożarna w Fordonie funkcjonowała od 1859 roku. W 1983 r. została rozwiązana. Jednostka wznowiła działalność w 2018 roku. Cały czas prowadzi nabór i zaprasza osoby w wieku 18-65 do wstąpienia w swoje szeregi. Młodzież w wieku 12-18 lat z kolei może zapisywać się do młodzieżowej sekcji pożarniczej. Strażaków ochotników wspiera również miasto.


W czasie ostatniej edycji BBO strażackie projekty związane z zakupem samochodu i sprzętu zdobyły po raz kolejny bardzo dużą liczbę głosów zarówno w Fordonie, gdzie strażacy mają swoją siedzibę, jak i w kategorii zadań ponadosiedlowych. Warto podkreślić, że ochotnicy z Fordonu biorą udział w akacjach na różnych osiedlach. Pomagają gasić pożary, usuwać skutki wichur, ratują poszkodowanych w wypadkach, zabezpieczają ważne wydarzenia.


Ogłosiliśmy już przetarg na dostarczenie wozu ratowniczo-gaśniczego. Zakładamy, że będzie to pojazd z silnikiem o mocy co najmniej 280KM wyposażony w sposób umożliwiający prowadzenie sprawnych działań ratowniczych. W kabinie będzie mogło na akcję ruszyć 6 strażaków. Dodatkowo wyposażona będzie m.in. w uniwersalne uchwyty na  aparaty oddechowe pasujące do butli stalowych i kompozytowych umieszczone w oparciach tylnych siedzeń. Pojazd musi być też wyposażony w urządzenie sygnalizacyjno-ostrzegawcze i  hak holowniczy. Część ratowniczo-gaśnicza będzie wyposażona m.in. w skrytki zamykane żaluzjami, oświetlenie pola pracy, półki sprzętowe, zbiornik wody o pojemności min. 2500 litrów i zbiornik środka pianotwórczego. Dach zabudowy będzie posiadał formę podestu roboczego. Na dachu zamontowane musi być też  działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności. Pojazd dysponować będzie też linią szybkiego natarcia o długości węża min. 40 m,  wysuwanym masztem oświetleniowy oraz system zraszającym zamontowanym pod poziomem zabudowy. Zakładamy, że pojazd będzie wyprodukowany nie później niż w 2010 roku.


Równocześnie zamawiamy też urządzenie gaśniczo-tnące To specjalistyczny sprzęt umożliwiający strażakom bezpieczne wykonywanie zadań. Umożliwia skuteczne przebijanie się przez ściany, gaszenie pożarów parą wodną i minimalizujący konieczność zalewania wodą.


Nowym wozem i sprzętem strażacy powinni dysponować w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą zdania. W ubiegłym roku dzięki BBO  ochotnicy zyskali m.in. nowe hełmy, specjalne ubrania i obuwie.

BBO – trwają konsultacje

Zależy nam, by Bydgoski Budżet Obywatelski jeszcze lepiej spełniał oczekiwania mieszkańców. Dlatego przed kolejną, dziesiątą już edycją programu, zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych. Zachęcamy do podzielenia się swoimi pomysłami. Konsultacje trwają do 22 kwietnia br. Najprościej podzielić się swoją opinią za pomocą karty konsultacyjnej zamieszczonej na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. W dniu 19 kwietnia na miejskim facebooku https://www.facebook.com/bydgoszczpl  odbędzie się spotkanie online – zachęcamy do przesyłania pytań na adres  budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl.

Kupujemy wóz i sprzęt dla naszych strażaków Kupujemy wóz i sprzęt dla naszych strażaków Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 10:10 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.