Udane zakupy dla strażaków ochotników

Rozstrzygnęliśmy przetarg na sprzęt dla naszych strażaków z OSP Bydgoszcz - Fordon. We wtorek (24 maja) przekazaliśmy im średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Wkrótce otrzymają też specjalistyczne urządzenie gaśniczo-tnące. Zadania do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

W czasie ostatniej edycji BBO strażackie projekty związane z zakupem samochodu i sprzętu zdobyły po raz kolejny bardzo dużą liczbę głosów zarówno w Fordonie, gdzie strażacy mają swoją siedzibę, jak i w kategorii zadań ponadosiedlowych. Warto podkreślić, że ochotnicy z Fordonu biorą udział w akacjach na różnych osiedlach. Pomagają gasić pożary, usuwać skutki wichur, ratują poszkodowanych w wypadkach, zabezpieczają ważne wydarzenia.

We wtorek (24 maja) przekazaliśmy strażakom-ochotnikom zakupiony wóz ratowniczo-gaśniczy. Używany MAN kosztował 350 tysięcy złotych i umożliwi jednostce prowadzenie sprawnych działań ratowniczych. W przekazaniu jednostki prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego reprezentował jego zastępca Michał Sztybel.


W kabinie znajduje się miejsce dla 6 strażaków. Dodatkowo wyposażona jest  m.in. w uniwersalne uchwyty na  aparaty oddechowe pasujące do butli stalowych i kompozytowych umieszczone w oparciach tylnych siedzeń. Pojazd jest też wyposażony w urządzenie sygnalizacyjno-ostrzegawcze i  hak holowniczy. Część ratowniczo-gaśniczą wyposażono m.in. w skrytki zamykane żaluzjami, oświetlenie pola pracy, półki sprzętowe, zbiornik wody o pojemności min. 2500 litrów i zbiornik środka pianotwórczego. Dach zabudowy posiada formę podestu roboczego. Na dachu zamontowane jest  też  działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności. Pojazd dysponuje  poza tym linią szybkiego natarcia,  wysuwanym masztem oświetleniowy oraz systemem zraszającym pod poziomem zabudowy. Pojazd dostarczyli strażacy z OSP Brzeziny, którzy ostatnio wymieniali pojazdy.

Równocześnie zamówiliśmy też urządzenie gaśniczo-tnące To specjalistyczny sprzęt umożliwiający strażakom bezpieczne wykonywanie zadań. Umożliwia skuteczne przebijanie się przez ściany, gaszenie pożarów parą wodną i minimalizujący konieczność zalewania wodą. Umowa o wartości 105 tysięcy złotych zawarliśmy z firmą Danmar. Urządzenie strażacy otrzymają w ciągu najbliższych 2 miesięcy.


Warto wiedzieć

Ochotnicza Straż Pożarna w Fordonie funkcjonowała od 1859 roku. W 1983 r. została rozwiązana. Jednostka wznowiła działalność w 2018 roku. Cały czas prowadzi nabór i zaprasza osoby w wieku 18-65 do wstąpienia w swoje szeregi. Młodzież w wieku 12-18 lat z kolei może zapisywać się do młodzieżowej sekcji pożarniczej. Strażaków ochotników wspiera również miasto. W ubiegłym roku dzięki BBO  ochotnicy zyskali m.in. nowe hełmy, specjalne ubrania i obuwie.


Udane zakupy dla strażaków ochotników  Udane zakupy dla strażaków ochotników Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 17:09 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.