Bydgoszcz do odkrycia. Tajemnice naszego Śródmieścia

Dlaczego ulice w bydgoskim Śródmieściu nie biegną prosto, tylko się zakrzywiają? Ile chłodu zapewniają drzewa? Te i wiele innych sekretów wyjaśniła Bogna Derkowska-Kostkowska w trakcie kolejnego spaceru z cyklu „Bydgoszcz do odkrycia” wybranego przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.


„Na Piastowskim o powstaniu Śródmieścia” – taki był temat kolejnej wycieczki z cyklu „Bydgoszcz do odkrycia”. Około 30 osób zebrało się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby usłyszeć opowieść Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej, jak tworzyło się nasze Śródmieście. – Sercem i motorem powstania tej części Bydgoszczy oraz rozwoju całego miasta była kolej i dworzec – mówiła przewodniczka. Pierwszy pociąg wjechał na dworzec w 1851 roku. Od tego czasu rozpoczyna się dynamiczny rozwój, przybywa mieszkańców. Właśnie dla nich powstały dwie nowe dzielnice: fryderycjańska (nazwa na cześć króla Prus) oraz elżbietańska (upamiętniająca jego żonę). 

- Te dwie wytyczone dzielnice tworzą dziś Śródmieście, od dworca kolejowego po ul. Gdańską – opowiadała Derkowska-Kostkowska, która wyjaśniała także, w jaki sposób wpłynęły one na nietypowy układ ulic Śródmieścia. Ulice, które biegną prosto od dworca potem się zakrzywiają np. Warszawska i Śniadeckich. – W dzielnicy fryderycjańskiej, której granice wytyczają linia kolejowa i plac Piastowski główną osią były tory. Ulice biegły prostopadle do nich. W dzielnicy elżbietańskiej taką osią ustanowiono natomiast ul. Gdańską i stąd się wzięły te kąty w przebiegu śródmiejskich ulic.
Uczestnicy wycieczki przeszli z pl. Piastowskiego, który w pierwotnym zamyśle miał być placem parkowo-rekreacyjnym dla tej części miasta, w kierunku ul. Warszawskiej i Fredry, gdzie rozpoczyna się rozległa część koszarowo-wojskowa Śródmieścia. Usłyszeli także historię o przemysłowym dziedzictwie tego fragmentu miasta, której pozostałością jest siedziba dawnej fabryki narzędzi „Grakona”, potem Befany. 

W ceglanych budynkach u zbiegu ulic Mazowieckiej i Sowińskiego znajduje się teraz firma ZOOleszcz. Na ul. Wileńskiej zwiedzający dowiedzieli się, jak wielką wagę przywiązywano na początku XX wieku do zieleni – rośnie tam szpaler starych drzew, które w naturalny sposób obniżają temperaturę w mieszkaniach. Przewodniczka opowiedziała także, że cykl budowy kamienicy zamykał się w jednym roku – Na początku października zwykle w gazetach pojawiały się ogłoszenie o możliwości wynajmu mieszkań w nowych domach – tłumaczyła Derkowska-Kostkowska.
Cykl „Bydgoszcz do odkrycia” jest projektem finansowanym dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Kolejne wycieczki i spływy kajakowe (na nie obowiązują zapisy) odbywają się regularnie aż do końca września.

Terminy wycieczek i spływów:
25 czerwca: Spływ: Wyspa Młyńska-Brdyujście-Zimne Wody (godz. 10, zbiórka: Przystań Bydgoszcz, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
26 czerwca: Bydgoska Wieża Ciśnień – zwiedzanie z przewodnikiem (godz. 13, Wieża Ciśnień, Park Dąbrowskiego)
3 lipca: Przemysłowa Jagiellońska (godz. 10, wejście na campus WSG, ul. Garbary 2)
9 lipca: Spływ: Nowy Kanał Bydgoski – Zimne Wody (godz. 10, Muzeum Kanału Bydgoskiego, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
10 lipca: Okole znane i nieznane (godz. 10, Stary Rynek)
17 lipca: Zwiedzanie Zespołu Parkowo-Pałacowego Ostromecko (godz. 10, ZPP Ostromecko)
23 lipca: Spływ: Wyspa Młyńska-Brdyujście-Zimne Wody (godz. 10, Przystań Bydgoszcz, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
24 lipca: Szlakiem bydgoskiej kolei (godz. 10, Stary Rynek)
31 lipca: Woda i przemysł – zwiedzanie Młynów Rothera (godz. 10, Stary Rynek)
6 sierpnia: Spływ: Smukała – Zimne Wody (godz. 10, Przystanek Opławiec/Biwakowa, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
7 sierpnia: Osiedle Leśne i jego historia (godz. 10, skwer Teresy Ciepły, Rossman)
14 sierpnia: Bydgoskie ślady Mariana Rejewskiego (godz. 10, Stary Rynek)
20 sierpnia: Spływ: Nowy Kanał Bydgoski – Zimne Wody (godz. 10, Muzeum Kanału Bydgoskiego, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
21 sierpnia: Od wzgórza Bismarcka do Wzgórza Wolności (godz. 10, Parafia Wojskowa pw. Matki Bożej Królowej Pokoju)
28 sierpnia: Bocianowo, czyli kolejowa historia miasta (godz. 10, Stary Rynek)
3 września: Spływ: Smukała – Zimne Wody (godz. 10, Przystanek Opławiec/Biwakowa, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
4 września: Fordon – miasto trzech kultur (godz. 10, rynek w Fordonie)
11 września: Ogród Botaniczny UKW – najstarszy ogród w Bydgoszczy (godz. 10, wejście do ogrodu od strony ul. Niemcewicza)
17 września: Spływ: Wyspa Młyńska- Brdyujście – Zimne Wody (godz. 10. Przystań Bydgoszcz, zapisy: www.kanalbydgoski.pl)
18 września: Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim – zwiedzanie z przewodnikiem (godz. 13, Muzeum Wodociągów/Las Gdański)
25 września: Od wsi do blokowiska – Bartodzieje (godz. 10, plaża nad Balatonem)

Warto wiedzieć

Do 5 lipca trwa zgłaszanie pomysłów na zadania z nowej puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zabezpieczamy na ten cel kolejne blisko  16 mln zł. Swoje pomysły najprościej zgłosić na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Do wyboru są cztery rodzaje projektów, wszystkie znane z poprzedniej edycji: duże zadania ponadosiedlowe, projekty na wybranych osiedlach oraz małe projekty społeczne. Nowością są mikroprojekty osiedlowe.  
Bydgoszcz do odkrycia. Tajemnice naszego Śródmieścia Bydgoszcz do odkrycia. Tajemnice naszego Śródmieścia Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 12:10 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.