Bydgoski Budżet Obywatelski – znamy wyniki

Bydgoszczanie wybrali  nowe projekty w 10. edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 16 mln zł pozwoli zrealizować co najmniej 109 zadań, które zyskały najwięcej głosów. Są wśród nich m.in. dalsza rewitalizacja Parku nad Starym Kanałem, budowa nowych dróg rowerowych i miejsc rekreacji. Na wszystkie projekty łącznie oddano ponad 71 tysięcy głosów przez 21126 bydgoszczan. To aż 14 procent więcej niż przed rokiem! 


- Nowe wyniki Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiemu pokazują, że mieszkańcy Bydgoszczy są coraz bardziej zainteresowani rozwojem miasta - mówi prezydent Rafał Bruski. To też święto bezpośredniej demokracji, w czasie kiedy nowe duże miejskie inwestycje zależą przede wszystkim od rozstrzygnięć na szczeblu centralnym. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zagłosowały. Bierzemy się teraz do pracy, by jak najsprawniej przygotować nowe zadania do realizacji. Będzie to trudniejsze niż w poprzednich latach ze względu na ogromną inflację.  Szczególne słowa uznania kieruje też do autorów projektów oraz osób zaangażowanych w ich promocję.

W tym roku na realizację zwycięskich projektów zabezpieczyliśmy blisko 16 mln zł, podobnie jak w poprzedniej edycji. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy – łącznie głosowało 21126 osób, które oddały na nie ponad 71 tysięcy głosów, w tym ponad  20 tysięcy na projekty osiedlowe, 17,4 tys. na ponadosiedlowe, 17, 5 tys. na mikroprojekty osiedlowe i ponad 18 tys. na projekty społeczne. Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bdgbo.pl


Projekty społeczne
Do realizacji trafi też 21  projektów społecznych. Dzięki nim zorganizowanych zostanie wiele ciekawych wydarzeń: koncertów, kina, plenerowego, potańcówek, wycieczek, zajęć sportowych, warsztatów, pokazów. W tym roku możemy także liczyć po raz kolejny na bezpłatne przejazdy zabytkowymi autobusami Zorganizowany zostanie także konkurs ekologiczny dla pierwszoklasistów. 


Ponadosiedlowa rekreacja
Sporym zainteresowaniem cieszyły się projekty ponadosiedlowe. Autor projektu dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedla. Najwięcej – 2673 głosów - zdobyła rewitalizacja Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim pomiędzy V i VI śluzą. Pozwoli to kontynuować prace rozpoczęte w ostatnich latach. Drugim zwycięskim projektem jest kolejny etap Wielkiej Pętli Fordonu – zlecimy zaprojektowanie i budowę następnego odcinka trasy rekreacyjnej na odcinku wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów, na odcinku od ul. Tatrzańskiej do ul. gen. T. Bora-Komorowskiego (projekt uzyskał 2469 głosów).


Aktywne osiedla
Na projekty osiedlowe oddano ponad 20 tysięcy głosów. Najchętniej głosowali mieszkańcy osiedli: Nowy Fordon, Śródmieścia, Wyżyn i Starego Fordonu. Najwięcej głosów zdobyły zadania związane z tworzeniem nowych miejsc do rekreacji oraz nowej zieleni  (np. parków, skwerów, placów zabaw) oraz wyposażeniem ulic w dodatkową infrastrukturę (np. nowe chodnik, oświetlenie, nawierzchnie).
Warto wiedzieć
Głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odbywało się w dniach 15 listopada -15 grudnia 2022 roku w formie elektronicznej. Mieszkańcy Bydgoszczy mogli głosować na projekty sprawdzone przez Zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogli oddać głos w formie elektronicznej, za pomocą  aplikacji lub za pośrednictwem dedykowanej infolinii. Głos można było oddać także podczas dyżurów w centrach handlowych lub jarmarku bożonarodzeniowym. Punkty do głosowania zlokalizowane były również w godzinach otwarcia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz w Młynach Rothera.
Pomocne materiały
•    Prezentacja do pobrania z wynikami - TUTAJ
•    Szczegółowe wyniki głosowania i opisy projektów są na stronie  - bdgbo.plBydgoski Budżet Obywatelski – znamy wyniki  Bydgoski Budżet Obywatelski – znamy wyniki Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 10:28 Rating: 5

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.