Czas na pomysły młodzieży. Uczniowie poznali BBO

Trwa zgłaszanie pomysłów na zadania z nowej puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zabezpieczamy na ten cel kolejne blisko  16 mln zł. Swoje pomysły najprościej zgłosić na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo.Seniorzy z Bydgoszczy są aktywniejsi od młodych w miejskich działaniach społecznych. Czas to zmienić. Młodzież na spotkaniu w Młynach Rothera w środę 8 czerwca  dowiedziała się, że może przez smartfona zadecydować o inwestycjach w swoim otoczeniu. 


Wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel, podkreślił, że kluczową zasadą projektów jest ogólnodostępność.  - Muszą to być projekty, do których mogą mieć dostęp wszyscy mieszkańcy. Pomysły mogą być zgłaszane prze bydgoszczan bez względu na wiek. Uczniowie z bydgoskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami bydgoskiego ratusza. Do sali w Młynach Rothera przybyło blisko 100 osób.

Uczestnicy poznali przykładowe projekty realizowane w ramach miejskich budżetów obywatelskich oraz informacje o BBO. Dowiedzieli się, że składanie wniosków do BBO nie jest skomplikowane. Nie zajmuje dużo czasu. Bez problemu można to uczynić nawet na smartfonie, trzeba tylko wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo

 
Zgłoszenia są weryfikowane przez urzędników. Nie trzeba się martwić o kwotę realizacji projektu. Sprawdzamy to i kontaktujemy się z autorem projektu. Zgłaszać nie muszą eksperci z danej dziedziny. Urząd Miasta będzie aktywnie wspierał wszystkie wybrane projekty. Elektroniczne karty do głosowania zostały uproszczone przez skrócenie opisów zadania, dzięki czemu mieszkańcy nie będą musieli przebijać się przez kilkanaście stron poświęconych projektom.
Nauczyciele dopytywali, czy projekt musi być realizowany na miejskim gruncie. – Można również zgłosić tereny, które należą do skarbu państwa o ile znajdują się władania Miasta Bydgoszczy. Sprawdzamy oczywiście, do kogo należy działka, ale nie jest to przeszkoda w realizacji projektu – informowali pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszczy.Namawiano młodych do większej aktywności. W ostatniej edycji BBO głosowało dziesięć razy więcej osób powyżej 65 roku życia niż niepełnoletnich.  – O Bydgoskim Budżecie Obywatelskim dowiedziałem się na lekcji WOS-u. Takie spotkania dużo wniosą dla młodzieży. Jest to szczególnie ważne dla uczniów ze szkół podstawowych, którzy jeszcze mogą nie wiedzieć o BBO. Bardzo dobrze, że miasto organizuje takie spotkania, aby informować młodzież o tego typu możliwościach – mówił po spotkaniu Franciszek Markiewicz z II LO w Bydgoszczy.

Uczennica z IX LO dodała – Słyszałam, już wcześniej o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, ale wtedy były jeszcze limity wiekowe, teraz mogę zgłosić swój projekt.
Jej koleżanka ma już pomysł. – Myślałyśmy już nawet o koncercie w plenerze, bo to zbliża do siebie ludzi.
Inna z uczennic dodała – U mnie na osiedlu od lat jest pomysł wybiegu dla psów, a nadal go nie ma. Będę działać. 

Rad na spotkaniu, z uwagą wysłuchiwali uczniowie podstawówek. Ci z SP 41 deklarowali, że będą zachęcać swoich znajomych do zgłaszania projektów. Sami chcieliby siłownię zewnętrzną.
 

Warto wiedzieć:

W tegorocznej edycji BBO nie ma ograniczeń wiekowych, aby zgłosić swój pomysł. Zgłaszać można: projekty ponadosiedlowe, społeczne i osiedlowe. W tym roku nowością są mikroprojekty osiedlowe do 10 tys. złotych. Formularze zgłoszeniowe trzeba wysłać do 5 lipca. Więcej informacji – bdgbo.pl

Zapraszamy w sobotę 11 czerwca 2022 r. na Wyspę Młyńską - w godz. 12.00-16.00 będzie można porozmawiać na temat projektów zgłaszanych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w trakcie pikniku z Wydziałem Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

Projekty studentów Politechniki Bydgoskiej mogą pomóc w opracowaniu  Waszego  pomysłu w BBO na podwórko, ulicę czy skwer. Zainspirują, pokażą jak można inaczej myśleć o Naszym mieście  W trakcie pikniku mieszkańcy będą mogli porozmawiać zarówno ze studentami Politechniki Bydgoskiej jak i pracownikami Urzędu Miasta Bydgoszczy.
 

 

Czas na pomysły młodzieży. Uczniowie poznali BBO Czas na pomysły młodzieży. Uczniowie poznali BBO Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:29 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.