Koncerty, potańcówki i inwestycje nad Kanałem, czyli powrót do historii

Koncerty, festyny, pokaz kina plenerowego i letnie potańcówki nad Kanałem Bydgoskim cieszyły się w te wakacje sporym zainteresowaniem. Imprezy odbywające się dzięki głosowaniu mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim zagościły w tej urokliwej części miasta. Sprzyjają temu inwestycje w planty Kanału Bydgoskiego na Miedzyniu-Prądach, Flisach, Wilczaku-Jarach i Okolu.

Już w poprzednich latach w ramach projektów społecznych zgłaszanych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego nad Kanałem Bydgoskim odbywały się koncerty. Tych nie zabrakło i w te wakacje. Za każdym razem sporą publiczność zgromadziły koncerty w ramach cyklu „Kanał Kultura”, festyn „Śluzy-2022” czy pokaz kina niemego z Charlie Chaplinem. Nie zabrakło tez zajęć animacyjnych w ramach Objazdowego Domu Kultury.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się również koncerty muzyki klasycznej, które odbyły się na plantach przy ul. Kanałowej. Organizowała je przez Rada osiedla Okole.

Tegoroczną nowością okazały się potańcówki. Przez całe lato odbyły się w sumie trzy.  Pierwsza - Świętojańska Potańcówka -  już w czerwcu. Na początku sierpnia do tańca bydgoszczan porwał zespół Żuki, a cykl zamknęła impreza pod znakiem rytmów z lat 80. i 90.
-  Sam pomysł nie był niczym nowym. Przecież przed II wojną światową nad kanałem tętniło życie. Odbywały się potańcówki - mówi Dariusz Smól wiceprzewodniczący Rady Osiedla Miedzyń-Prądy.


- Zgłaszając ten pomysł nie wiedzieliśmy, czy będzie się cieszył zainteresowaniem mieszkańców. A jednak zebrał sporo głosów w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim i dzięki temu został zrealizowany - dodaje.

Już w XIX wieku planty nad Kanałem Bydgoskim stały się ulubionym przez mieszkańców terenem wypoczynkowo-rozrywkowym. Powstawały restauracje, sale taneczne. Latem odbywały się potańcówki, plenery malarskie, a zimą Kanał służył jako lodowisko. Sytuacja nie zmieniła się po powrocie Bydgoszczy do Macierzy w 1920 roku. Mieszkańcy nadal chętnie wypoczywali i organizowali zabawy w tej części miasta. Nad Kanałem istniała również wypożyczalnia łódek. Przypomnijmy, że obecnie uroki tego miejsca podziwiać można z kajaku.


Warto dodać, że dzięki postępującej rewitalizacji Kanał Bydgoski z roku na rok zyskuje na atrakcyjności. Dzięki głosom mieszkańców w BBO powstają nowe ścieżki, oświetlenie, place zabaw, urządzenia rekreacyjne, pasieka, sad miejski, wybieg dla psów, łąki kwietne, mała architektura, Wkrótce rozpoczną się prace przy nowych fontannach nad Starym Kanałem Bydgoskim między IV i V śluzą.Warto wiedzieć
Zakończyło się już zgłaszanie pomysłów do 10. edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty są teraz ocenione również przez samych bydgoszczan: do 15 października czekać będziemy na opinie w ramach weryfikacji obywatelskiej. Weryfikacja obywatelska  prowadzona będzie za pomocą formularza na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO, która będzie polegać na przekazaniu opinii mieszkańców Bydgoszczy na temat zgłoszonych w tej edycji projektów. Weryfikacja obywatelska prowadzona przez samych mieszkańców ma pomóc członkom Zespołu ds. weryfikacji jak i radom osiedla w ocenie projektów i podjęciu decyzji, czy mogą one być zrealizowane i poddane pod głosowanie mieszkańców. W dnia 15 listopada - 15 grudnia tego roku odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2023 roku. Na ten cel zabezpieczamy 16 mln zł.   

 


Koncerty, potańcówki i inwestycje nad Kanałem, czyli powrót do historii Koncerty, potańcówki i inwestycje nad Kanałem, czyli powrót do historii Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 17:13 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.