Dobry czas dla reprezentacyjnej ulicy i parku

Pod koniec zeszłego roku mieszkańcy Bydgoszczy wybierali projekty, które trafią do realizacji w tym roku w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Na Okolu najwięcej głosów zyskał projekt związany z rewitalizacją ul. Królowej Jadwigi. Między innymi na Okolu zrealizujemy też duże ponadosiedlowe zadanie związane z przywracaniem dawnej świetności parkowi nad Starym Kanałem Bydgoskim.

Na inwestycje na osiedlu Okole zarezerwowana została pula ponad 380 tysięcy złotych. Do wyboru było kilka różnych projektów. Największą liczbę głosów zdobył pomysł rozpoczęcia prac związanych z rewitalizacją ulicy Królowej Jadwigi. Zgłoszony pomysł zakłada w pierwszej kolejności ułożenie nowych płyt chodnikowych na odcinku od węzła Garbary w kierunku mostu Królowej Jadwigi. Kolejnym krokiem może być też wymiana latarni na stylowe bydgoskie pastorały. Projekt łączy się z zapowiadaną wcześniej przebudową części chodników na podstawie umowy z deweloperem wznoszącym nowe osiedle pomiędzy mostem Królowej Jadwigi i ul. A. Naruszewicza.


Dzięki tym pracom reprezentacyjna ulica, o bardzo dużej liczbie pieszych, ma szansę stać się kolejną  wizytówką rewitalizowanego centrum Bydgoszczy. W poprzednich latach konserwatorskie prace zlecono przy zabytkowych kamienicach stojących wzdłuż tej ulicy. Wzniesiona od podstaw została nowa „Astoria”. Wraz z budową linii tramwajowej uporządkowano też węzeł Garbary, a w ubiegłym roku zrewitalizowano skwer J. Kałużnego przylegający do ul. Królowej Jadwigi.


Drugim zwycięskim projektem na Okolu jest dalsza rewitalizacja placu Chełmińskiego. Wcześniej udało się go doposażyć m.in. w plac zabaw, siłownię, plac do street workoutu/kalisteniki, oświetlenie, przebudować część alejek. Prace przy alejkach mają być kontynuowane również w tym roku. W ramach mikroprojektów wyświetlane będą filmy w kinie plenerowym nad Kanałem Bydgoskim.


Warto dodać, że w ramach projektów ponadosiedlowych zwyciężył projekt związany z rewitalizacją terenów nad Starym Kanałem Bydgoskim pomiędzy V i VI śluzą. Dotyczy  on renowacji i budowy ścieżek pieszych, pieszo-rowerowych z infrastrukturą (ławki, kosze na śmieci) połączony z  zakupem stylowych łódek nawiązujących do lat 20. ubiegłego wieku do wypożyczenia z Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Warto wiedzieć

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. Wyniki głosowania na wszystkich osiedlach dostępne są na stronie https://www.bdgbo.pl
 

 


 

Dobry czas dla reprezentacyjnej ulicy i parku Dobry czas dla reprezentacyjnej ulicy i parku Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:30 Rating: 5

1 komentarz:

  1. W zeszłym roku też plac Chełmiński miał być rewitalizowany nic do tej pory się tam nie dzieje.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.