Koszyczki ratunkowe we wszystkich bydgoskich szkołach. Przydadzą się uczennicom

 W 2020 roku w bydgoskiej przestrzeni publicznej pojawiły się bezpłatne środki higieny osobistej na czas menstruacji. „Różowa skrzyneczka” to nazwa ogólnopolskiej fundacji a także miejsca, skąd kobiety i dziewczynki mogą wziąć podpaskę. Teraz różowe skrzyneczki, dzięki projektowi sfinansowanemu z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, znajdują się w każdej bydgoskiej szkole.

Pierwsze różowe skrzyneczki zostały dostarczone do bydgoskich szkół ponadpodstawowych i burs jeszcze w 2021 roku. Projekt realizował Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka”. W tym samym roku o głosy mieszkańców Bydgoszczy walczył mały projekt społeczny nr 449: „Koszyczki ratunkowe w każdej szkole w Bydgoszczy”. Zgłosiła go do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego Ania Niewiadomska. Dzięki jej inicjatywie, koszyczki w zmodyfikowanej formie różowych skrzyneczek zawisły w pozostałych placówkach. Teraz różowe skrzyneczki znajdziemy w każdej bydgoskiej szkole.


W Szkole Podstawowej nr 41 im. Trauguttta w Bydgoszczy, podobnie jak w innych podstawówkach, różowe skrzyneczki zawisły na początku stycznia. Pozytywnie ocenia go Iwona Szymczak, szkolna pedagog – Jak się okazuje, skrzyneczki cieszą się zainteresowaniem uczennic. Projekt na pewno będzie wymagał wsparcia z zewnątrz. Skrzyneczki są uzupełnianie na bieżąco  przez pracowników naszej placówki. Mam już też informacje od uczennic, że same „dokładają” podpaski do skrzyneczki. To jeszcze nie jest częsta postawa – mówi.


Dzieci zostały poinformowane o różowych skrzyneczkach przez nauczycielkę WDŻ. W szkolnych toaletach zawieszono również plakaty informujące o akcji. Koszyczki ratunkowe zawisły w głębi pomieszczenia, co daje uczennicom nieco intymności. Reforma edukacji i idąca za nim likwidacja gimnazjów sprawiła, że do podstawówek uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 14 lat. W SP 41 klasy 1-3 mają lekcje na parterze, starszaki zajmują dwa wyższe piętra. Dzięki takiemu rozwiązaniu, różowe skrzyneczki nie są obiektem dziecięcych zabaw.

Jedną z idei różowych skrzyneczek jest ich ogólnodostępność. Iwona Szymczak nie spotkała się jak dotąd z sytuacją, w której przypadkowa kobieta „z ulicy” chciała wejść do szkoły i skorzystać z różowej skrzyneczki. Uważa jednak, że jeśli ktoś zasygnalizuje taką potrzebę, nikt nie odmówi pomocy.

Różowe skrzyneczki przeciw ubóstwu menstruacyjnemu

Dane zebrane przez Kulczyk Foundation w 2020 roku wskazują, iż każdego dnia odsetek kobiet w Polsce mierzy się z wykluczeniem menstruacyjnym. Blisko 500 tyś. kobiet i dziewcząt nie stać na zakup podpasek lub tamponów. 21 proc. uczennic z powodu braku środków higieny zmuszonych jest wyjść z zajęć szkolnych a 10 proc. z tego samego powody w czasie miesiączki w ogóle nie wychodzi z domu. Aż 42 proc polskich rodzin w ogóle nie rozmawia o menstruacji.Różowe skrzyneczki w szkołach, instytucjach publicznych i ośrodkach kultury, wspomagają Polki w walce z ubóstwem menstruacyjnym.

Koszyczki ratunkowe zakupione dzięki środkom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego są uzupełnieniem pomocy, którą SP 41 świadczyła już wcześniej.  Placówka uczestniczy w programie „My dziewczyny”. Od kilku lat uczennice mogą pobierać w gabinecie pedagoga lub pielęgniarki tzw. „zestawy menstruacyjne. Raz na rok odbywają się także spotkania z lekarką. Ich celem jest edukacja i dziewczynek. Poruszane są zagadnienia związane z przemianami i problemami wieku dojrzewania.  

– Na początku grudnia mieliśmy takie spotkanie z panią doktor. Przeprowadziła lekcję uświadamiającą. Opowiedziała też o higienie osobistej i sposobach radzenia sobie w tych „trudnych” dniach. Dzięki temu nasze uczennice są przygotowane do korzystania z różowych skrzyneczek – opowiada pedagog.


– Myślę, że powinniśmy traktować tę akcję jako coś naturalnego. Nie robić dużo szumu, zachować pewną dyskrecję i dać dziewczynkom poczucie bezpieczeństwa.  Każdej młodej dziewczynie, która się wstydzi, powiedziałabym: To naturalna sytuacja. My wszystkie kobiety z tym się mierzymy. Można o tym rozmawiać wprost- dodaje na koniec.Koszyczki ratunkowe we wszystkich bydgoskich szkołach. Przydadzą się uczennicom Koszyczki ratunkowe we wszystkich bydgoskich szkołach. Przydadzą się uczennicom Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 14:40 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.