Powstanie sad dla wszystkich mieszkańców

W Leśnym Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku posadzono królewskie jabłonie. Nowe drzewa pojawiły się z inicjatywy grupy społeczników z Gardening Club Bydgoszcz. Niedługo powstanie też sad społeczny w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

. W kwietniu zaplanowane są kolejne nasadzenia, tym razem w sadzie społecznym, którego realizacji chcieli mieszkańcy, głosując na niego w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Znajdzie się u podnóża góry widokowej. Będą rosły w nim drzewa: wiśni, śliwy renklody, róży jadalnej, jabłoni, agrestu, porzeczki i borówki. – Zaczęliśmy porządkować teren. Rośliny są już zakupione. Planujemy też zasadzić dodatkowo przynajmniej 100 krzewów miododajnych i zrobić łąkę kwietną. Będziemy składać wniosek do Fundacji Lafarge, aby uzyskać wsparcie na zorganizowanie rabaty z bylinami wraz z nawodnieniem. To miejsce już jest piękne. Stanie się osią widokową. Z resztą, już ktoś brał tam ślub – przekazuje społecznik, Wojtek Fulara z grupy Gardening Club Bydgoszcz, inicjator akcji w Myślęcinku.
. – Mamy też pomysł stworzenia w tym miejscu stumpery garden, czyli ogrodu odwróconych pni. Byłby to chyba jeden z pierwszych tego typów ogrodów publicznych w Polsce – zdradza.

Sadzenie drzew odbyło się też w ramach projektu Queen’s Green Canopy. Przy alei, obok wejścia do Ogrodu Botanicznego społecznicy zasadzili kolejne drzewa. To ogólnonarodowa akcja odbywająca się od 2021 roku, z okazji platynowego jubileuszu (70. lecia) brytyjskiej Królowej Elżbiety II na tronie, która zmarła w ub. roku. W pierwszym sezonie, czyli od października 2021 do marca 2022 r., posadzono około miliona drzew na całym świecie. Teraz jej syn i następca tronu królewskiego Karol III, dla którego kwestie ekologiczne są równie ważne, wydłużył po śmierci monarchini czas projektu do marca 2023 roku,.


Ekologia po królewsku

– O Queen’s Green Canopy dowiedziałem się za pośrednictwem mediów Royal Horticultural Society (Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze). Jako jedyni w Polsce włączyliśmy się do tej akcji. Królowa Elżbieta od początku swojego panowania przykładała dużą wagę do spraw ekologicznych. Na Wyspach, jak i brytyjskich terytoriach zamorskich promowała idee sadzenia drzew. Interesuję się ogrodami i lubię podpatrywać pomysły z Anglii. Tam bardzo rozwinięta jest społeczna pomoc przy dbaniu o parki, stąd angielskojęzyczna nazwa naszego nieformalnego stowarzyszenia – mówi Wojtek Fulara z grupy Gardening Club Bydgoszcz, inicjator akcji w Myślęcinku.

– W minioną sobotę dosadziliśmy jeszcze kilkanaście kolejnych drzew. Pomagali nam pracownicy Parku i mieszkańcy. Przyjechał do nas nawet znajomy Brytyjczyk Howard Chaganis, nie miał stroju roboczego, ale bardzo chciał zasadzić ostatnie drzewo. Zrobił to. Najwyżej, przy punkcie widokowym, stanął dąb Elizabeth, oczywiście na cześć Królowej.

Od początku akcji w kwietniu 2022 Myślęcinek wzbogacił się o 15 jabłoni ozdobnych „Malus Royalty”, 10 jabłoni owocujących „Geneva Early”, 7 bzów „Michel Buchner”, 8 dębów, 12 buków, w tym trzy bardzo pięknej i rzadkiej odmiany „Purpurea Tricolor” oraz 2 jodły koreańskie. Wszystkie rośliny zostały zakupione z funduszy społeczników, ze wsparciem Fundacji IMMO i firmy Budlex.

W czerwcu ubiegłego roku, gdy obchodzono oficjalne urodziny królowej, w bydgoskim parku, tuż przy nasadzonych drzewach ustawiono kamień pamiątkowy wraz tabliczką informacyjną o akcji zorganizowanej przez Elżbietę II.
Powstanie sad dla wszystkich mieszkańców Powstanie sad dla wszystkich mieszkańców Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 15:17 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.