Historyczny spacer po Bielawach

W niedzielne przedpołudnie mieszkańcy Bydgoszczy wzięli udział w spacerze po Bielawach. Nie tylko zobaczyli, jak prezentuje się osiedle, ale też poznali jego historię. Wydarzenie odbyło się w ramach wybranego w głosowaniu  pomysłu z  z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego cyklu „Zostań turystą w swoim mieście”.

fotorelacja Szymon Makowski

Bielawy, zwane najstarszą z młodych dzielnic, zostały przyłączone do Bydgoszczy w 1920 roku, jednak mają dużo starszą historię. Podobnie jak wiele innych bydgoskich osiedli, były wcześniej osobnym miastem. 

W czasie niedzielnego spaceru Piotr Weckwerth opowiedział o przeszłości Bielaw, a także o ich rozwoju. Uczestnicy zebrali się przy pętli tramwajowej przy ul. Chodkiewicza, a następnie podążali ulicami osiedla, odkrywając jego kolejne tajemnice. Można było dowiedzieć się na przykład, że nazwa osiedla najprawdopodobniej nawiązuje do podmokłych terenów bielejących wełniankami, które tu występowały.


Wydarzenie na Bielawach było jednym ze spacerów w ramach serii „Zostań turystą w swoim mieście”, w czasie której mieszkańcy mogą poznać zakamarki bydgoskich osiedli. Udział w nich jest bezpłatny i nie trzeba się zapisywać. Wydarzenia są finansowane z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Prowadzący spacery Piotr Weckwerth to bydgoszczanin, miłośnik turystyki miejskiej i alternatywnej. Współorganizował kilkadziesiąt wydarzeń turystyczno – kulturalnych w ramach Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, a obecnie tworzy bloga Turystyka Bez Filtrów, gdzie wraz z żoną publikuje cykl „Bydgoskie osiedla bez filtrów”. Przybliża w nim ciekawostki związane z osiedlami, przybliżając ich historię oraz współczesności. Opisuje też różne bydgoskie budynki.

Spacery po Bydgoszczy to przykład działań, które mogą być realizowane jako projekty społeczne w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy przedstawili już swoje propozycję na kolejną edycję BBO. 

W tym roku zgłoszono aż 817 pomysłów na zadania osiedlowe, projekty społeczne, duże zadania ponadosiedlowe oraz mikroprojekty osiedlowe. Głosowanie odbędzie się w listopadzie. Obecnie mieszkańcy mogą przekazać swoje opinie o zgłoszonych projektach poprzez formularz dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO. Historyczny spacer po Bielawach  Historyczny spacer po Bielawach Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 13:38 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.