Zielona rewolucja przy szkole na Bartodziejach

Wkrótce teren przy Szkole Podstawowej na ul. Żmudzkiej wypełni wiele nowych krzewów, bylin i ozdobnych traw. Dobudowany zostanie też nowy plac do gier zespołowych oraz mały amfiteatr. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.


Asfaltowe boisko przy podstawówce na Bartodziejach czeka kilka zmian. Teren, na którym się znajduje zostanie podzielony na 3 strefy, wokół których zaplanowano też nasadzenia.

Projekt zakłada podzielenie terenu na następujące strefy:


sportowa – zlokalizowaną w północno-zachodniej części projektowanej przestrzeni. Składa się na nią boisko do gry w korfball i streetball. Pod obiektami sportowymi zastosowana zostanie nawierzchnia bezpieczna – poliuretanowa. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaprojektowano piłkochwyt wzdłuż północno-zachodniej części boiska. Gry boiskowe zlokalizowano w południowo-zachodniej części dziedzińca. Przewidziane zostały miejsca do gry w szachy, zarówno w formie stolików jak i specjalnie wyznaczonego miejsca z nawierzchni. Dodatkowo zaprojektowano gry boiskowe w południowo-zachodniej części boiska szkolnego.

edukacyjna – zlokalizowana w północno-wschodniej części projektowanej przestrzeni. Reprezentacyjnym jej elementem jest amfiteatr wykonany z bloczków betonowych z drewnianymi siedziskami na dwóch poziomach. W jego centralnej części zaprojektowano donice na rośliny

wypoczynkowa – zlokalizowana na miejscach wcześniej już istniejących trawników, w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części projektowanej przestrzeni. Główną ideą jest wprowadzenie roślinności, która sprawdzi się na terenie szkoły, nie wymagającą wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz odporną na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Całość kompozycji została wzbogacona o rośliny, które nadadzą nowoczesny charakter dziedzińca. Trawy ozdobne wprowadzą lekkość projektowanemu obiektowi, a rośliny kwitnące urozmaicą i poprawią samopoczucie użytkowników. Rośliny zostały starannie dobrane, aby całość założenia w przeciągu roku dynamicznie się zmieniała. Zastosowano również gatunki zimozielone. Projekt przewiduje zaadaptowanie wszystkich istniejących drzew na terenie boiska szkolnego, w tym między innymi charakterystycznej lipy. Dosadzony zostanie też nowy klon pospolity. Poza tym zaplanowano wymianę ławek i śmietników na nowe, o spójnym wyglądzie.

Obecnie trwa przetarg na realizację prac budowlanych. Po podpisaniu umowy zajmą około 4 miesięcy. Do realizacji wybrali ją mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Wcześniej w oparciu o ten program przy szkole powstały m.in czterotorowa bieżnia dla biegaczy oraz bieżnia do skoków w dal.


Warto wiedzieć

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. Obecnie pracujemy nad 11. edycją programu. Trwa weryfikacja pomysłów zgłoszonych wiosną przez bydgoszczan. Lista wszystkich pomysłów dostępna jest TUTAJ. Swoje opinie do 15 września na temat zgłoszonych projektów mogą wyrazić również mieszkańcy. Jesienią o wyborze najlepszych, które trafią do realizacji zdecydują sami mieszkańcy.Zielona rewolucja przy szkole na Bartodziejach  Zielona rewolucja przy szkole na Bartodziejach Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 10:32 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.