Dawna Bydgoszcz oczami archeologa, czyli wyjątkowy spacer w centrum miasta

Za nami ostatni tegoroczny spacer w ramach cyklu „Zostań turystą w swoim mieście”. Na sam koniec mieszkańcy mogli poznać dawną Bydgoszcz oczami archeologa Roberta Grochowskiego. Wydarzenie zostało wybrane w głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Wyjątkowy darmowy spacer rozpoczął się w niedzielne przedpołudnie, o godz. 10:00 na Starym Rynku w Bydgoszczy. Licznie zgromadzeni uczestnicy poznali historię naszego miasta opowiedzianą przez jej wielkiego miłośnika Roberta Grochowskiego. Przewodnik dużą wagę przyłożył do tego, co ukryte pod bydgoskimi ulicami. Oczywiście nie było to przypadkowe!

Robert Grochowski to znany bydgoski archeolog, który m.in. odkrył Skarb Bydgoski w katedrze św. Marcina i Mikołaja czy cmentarz mieszczący się niegdyś na terenie obecnego parku Witosa. To również badacz terenu budowy czwartego kręgu Opery Nova.

Podczas spaceru uczestnicy mogli zobaczyć materiały pokazujące, co kiedyś znajdowało się na trasie ich spaceru. Szeroko omówiony został także wątek bydgoskiego zamku, dawny układ miasta i otaczających go murów. Nie zabrakło ciekawostek o tym, jak niegdyś wyglądało nasze miasto. Przykładem są duże cmentarzyska o pochodzeniu średniowiecznym, które znajdowały się m.in. przy kościele klarysek, dawnym klasztorze Karmelitów przy ul. Mostowej czy okolicach Zbożowego Rynku. 


Wydarzenie w centrum miasta odbyło się w ramach spotkań z serii „Zostań turystą w swoim mieście”, w czasie której mieszkańcy mogli poznać zakamarki bydgoskich osiedli. Spacery po Bydgoszczy to przykład działań, które mogą być realizowane jako projekty społeczne w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. 


Mieszkańcy przedstawili już swoje propozycję na kolejną edycję BBO. W tym roku zgłoszono aż 817 pomysłów na zadania osiedlowe, projekty społeczne, duże zadania ponadosiedlowe oraz mikroprojekty osiedlowe. Do 15 września odbywała się weryfikacja zgłoszonych projektów, w ramach której swoje zdanie mogli wyrazić także mieszkańcy. Głosowanie odbędzie się w listopadzie i to właśnie wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje zostaną wskazane do realizacji w 2024 roku. Tradycyjnie do podziału jest aż 16 milionów złotych.

fot. Szymon MakowskiDawna Bydgoszcz oczami archeologa, czyli wyjątkowy spacer w centrum miasta  Dawna Bydgoszcz oczami archeologa, czyli wyjątkowy spacer w centrum miasta Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 19:34 Rating: 5

Brak komentarzy:

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.