Bydgoski Budżet Obywatelski – znamy wyniki

Bydgoszczanie wybrali  nowe projekty w 9. edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 16 mln zł pozwoli zrealizować co najmniej 54 zadania osiedlowe, 21 projektów społecznych i 2 inwestycje ponadosiedlowe, które zyskały najwięcej głosów. Są wśród nich m.in. dalsza rewitalizacja Parku nad Starym Kanałem, budowa kolejnych dróg rowerowych i nowych miejsc rekreacji. Na wszystkie projekty łącznie oddano prawie 50 tysięcy głosów.


- Nasz Bydgoski Budżet Obywatelskie to doskonałe narzędzie do tworzenia przyjaznego miasta. Zadania do realizacji wybierają mieszkańcy. To decyduje o też o sukcesie tych przedsięwzięć. Z nowych miejsc rekreacji, infrastruktury korzysta wielu mieszkańców, a wydarzenia sportowo-kulturalne cieszą się dużą frekwencją. Dlatego dziękuję wszystkim, które zagłosowały. Szczególne słowa uznania kieruje do autorów projektów oraz osób zaangażowanych w ich promocję. Liczba oddanych głosów pokazuje, że bydgoszczanie chcą mieć realny wpływ na rozwój miasta. Szkoda, że rządowe cięcia w finansowaniu samorządów nie pozwalają nam na zwiększenie środków na ten cel, a decyzje o dofinansowaniu dużych zadań zapadają coraz częściej poza Bydgoszczą - mówi prezydent Rafał Bruski


W tym roku na realizację zwycięskich projektów zabezpieczyliśmy 16,1 mln zł, podobnie jak w poprzedniej edycji. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy – łącznie oddano na nie prawie 50 tysięcy głosów, w tym ponad 17368 na projekty osiedlowe, 15517 na ponadosiedlowe i 16155 na małe projekty społeczne. Z powodu pandemii głosowanie było możliwe tylko elektronicznie. Nad udoskonaleniem zasad Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego jeszcze przed zgłaszaniem projektów pracowała Rada ds. Partycypacji Społecznej składająca się przedstawicieli rad osiedla, Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta czy też organizacji pozarządowych. Pomagają nam również konsultacje z mieszkańcami.  Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bdgbo.pl

Małe projekty społeczne
Do realizacji trafi też 21 małych projektów społecznych. Dzięki nim zorganizowanych zostanie wiele ciekawych wydarzeń: koncertów, potańcówek, zajęć sportowych, warsztatów, pokazów. W tym roku możemy także liczyć po raz kolejny na bezpłatne przejazdy zabytkowymi autobusami i rejsy po Wiśle w Fordonie. Wesprzemy również hospicjum.
Ponadosiedlowa rekreacja
Sporym zainteresowaniem cieszyły się projekty ponadosiedlowe. Autor projektu dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedla. Najwięcej –2337 głosów - zdobyła rewitalizacja Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Pozwoli to kontynuować prace rozpoczęte w ostatnich latach. Drugim zwycięskim projektem jest kolejny etap Wielkiej Pętli Fordonu – zlecimy zaprojektowanie i budowę następnego odcinka trasy rekreacyjnej u podnóża Fordońskich Górek od Doliny Śmierci w kierunku ul. J. Grussa (projekt uzyskał 2178 głosów).

Aktywne osiedla
Na projekty osiedlowe oddano ponad 17 tysięcy głosów. Najchętniej głosowali mieszkańcy osiedli: Nowy Fordon, Śródmieścia, Czyżkówka, Wyżyn i Starego Fordonu. Najwięcej głosów zdobyły zadania związane z tworzeniem nowych miejsc do rekreacji oraz nowej zieleni  (np. parków, skwerów, placów zabaw, miejsc do ćwiczeń) oraz wyposażeniem ulic w dodatkową infrastrukturę (np., nowe chodnik, oświetlenie, nawierzchnie).

Warto wiedzieć
Głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odbywało się w dniach 1-30 grudnia 2021 roku w formie elektronicznej. Mieszkańcy Bydgoszczy mogli głosować na projekty zatwierdzone przez Zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogli oddać głos w formie elektronicznej, za pomocą specjalnej aplikacji lub za pośrednictwem dedykowanej infolinii. Głos można było oddać także podczas dyżurów w centrach handlowych. W bieżącej edycji oddano łącznie 49040 głosów ważnych za pomocą elektronicznej karty do głosowania. Głosów nieważnych było 726.
 

 wyniki głosowania (POBIERZ)

Zestawienie wybranych projektów
Bydgoski Budżet Obywatelski – znamy wyniki Bydgoski Budżet Obywatelski – znamy wyniki Reviewed by Miasto Bydgoszcz on 09:55 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Potrzebujemy projektów związanych z aktywizowaniem mieszkańców Bydgoszczy, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Propagowanie zdrowego ruchu i aktywności fizycznej pomaga w budowaniu odporności, zmniejszeniu problemów z nadwagą oraz aktywizuje ludzi.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.